Zdravie: Odborové organizácie žiadajú kontroly v ôsmich nemocniciach

Lekárske odborové združenie (LOZ) a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) v rámci kampane „Nekrič na sestru, napíš ministerstvu“ dostali od pacientov a ich príbuzných podnety pre podozrenia na nedostatok personálu na oddeleniach viacerých nemocníc. Preto žiadajú od Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR vykonanie kontrol dodržiavania personálnych normatívov v ôsmich nemocniciach.

Od ministerky zdravotníctva SR Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) a príslušných kontrolných orgánov MZ chcú odpovede na otázky, koľko pacientov bolo v konkrétnych situáciách na konkrétnych oddeleniach, koľko atestovaných a neatestovaných lekárov, sestier a iného zdravotníckeho personálu sa staralo o daný počet pacientov, či nemali aj iné povinnosti a či mali lekári dostatok odpočinku po ústavnej pohotovostnej službe. „Naším cieľom je potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenia na nedodržiavanie personálnych normatívov v týchto nemocniciach,“ hovorí predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká. „Nedostatok personálu pri pacientoch ohrozuje ich životy a zdravie. Normatívy tu nie sú pre zamestnancov ani pre nemocnice, normatívy tu sú pre pacienta, ktorému Ústava SR garantuje istú úroveň zdravotnej starostlivosti,“ povedal predseda LOZ Peter Visolajský. „Na to je nevyhnutný istý počet personálu s istým vzdelaním a práve túto garanciu zabezpečuje štát minimálnymi personálnymi normatívmi, ich dôsledným kontrolovaním a postihovaním porušovania. Ministerstvo sme požiadali, aby nás informovalo o výsledkoch kontrol,“ dodal Visolajský. Lekári a sestry uviedli, že chcú verejnosti pripomenúť, že právom každého pacienta je prítomnosť adekvátneho počtu zdravotného personálu s adekvátnym vzdelaním. „Toto právo pacientom garantuje zákon a MZ SR má na jeho dodržiavanie dohliadať. Je na nás všetkých, aby sme si toto právo od kompetentných vyžadovali,“ konštatujú odborové organizácie v tlačovej správe. LOZ a OZ SaPA žiadajú o prešetrenie dodržiavania normatívov na oddelení urgentného príjmu a internom oddelení vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina, oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny vo Fakultnej nemocnici Trenčín, internom oddelení Nemocnice s poliklinikou Levice, detskom oddelení vrátane novorodeneckých lôžok a internom oddelení Nemocnice s poliklinikou Sv. Lukáša v Galante, detskom a novorodeneckom oddelení Nemocnice Topoľčany, internom oddelení a oddelení dlhodobo chorých Nemocnice A. Leňa v Humennom, neonatologickom oddelení a oddelení pôrodných sál Fakultnej nemocnice Nitra a chirurgickom oddelení Nemocnice s poliklinikou Sv. Jakuba v Bardejove.

Nemocnice Svet zdravia majú dostatok personálu, tvrdí hovorca siete
Nemocnice siete Svet zdravia dodržiavajú na svojich oddeleniach personálne normatívy a stav personálu sa prirodzene prispôsobuje počtu pacientov a priemernej vyťaženosti. Tvrdí to hovorca siete nemocníc Tomáš Kráľ v reakcii na žiadosť odborárov o vykonanie kontrol dodržiavania personálnych normatívov v ôsmich nemocniciach vrátane troch nemocníc patriacich do siete Svet zdravia. „Je zarážajúce, že sa niekto na Slovensku môže domnievať, že poskytovatelia vedome limitujú svoj personálny stav. Slovenské zdravotníctvo trápi akútny nedostatok zdravotníckeho personálu,“ tvrdí Kráľ. Pre dlhodobé riešenie situácie sa podľa neho treba zjednotiť na dlhodobej personálnej stratégii, ktorej cieľom bude vychovávať dostatočný počet zdravotníkov, udržať si ich na Slovensku, podporovať odborný rozvoj a nástupníctvo. „Keďže dnes žiadna z európskych krajín nie je v tomto smere sebestačná, musíme byť aktívni aj voči perspektívnym zamestnancom zo zahraničia,“ pripomenul. Podľa neho má byť projekt novej koncovej nemocnice na Boroch zlomovým v prilákaní množstva slovenských lekárov a sestier zo zahraničia domov.

Autor: 

  • TASR
  • Slovensko

Foto: 

ILUSTRAČNÉ FOTO: MIPO
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné