Začiatok motorkárskej sezóny. Spozornieť by mali nielen motorkári, ale aj vodiči áut

Motorkárska sezóna sa nám už naplno rozbehla, o čom sme sa mohli presvedčiť aj uplynulý víkend, keď sa cesty zaplnili motocyklami.

Po dlhšej odmlke bude potrebné v cestnej premávke si zase zvyknúť na účasť motocyklistov. Onedlho odštartujú „spanilé“ jazdy, motorkárske zrazy, spoločné výjazdy či cestovanie naprieč svetom. Polícia po každoročných skúsenostiach prináša niekoľko užitočných rád tak motorkárom, ako aj vodičom áut, keďže dopravné nehody sa nevyhýbajú ani jazdcom na jednostopových strojoch.

 

Rady pre motorkárov na začiatok sezóny

Dôkladne si skontrolujte technický stav motocykla, najlepšie v odbornom servise, nepreceňujte svoje schopnosti a po zimnej pauze jazdite opatrnejšie, aby ste si znovu osvojili potrebné návyky k ovládaniu svojho stroja, základ je vedieť brzdiť, klopiť a správne a včas zareagovať na krízové situácie. Myslite na to, že motorka nie je auto, ktoré je vybavené vysokou pasívnou bezpečnosťou (airbagy, pásy, deformačné zóny) a technika jazdy je diametrálne odlišná, prispôsobte rýchlosť stavu vozovky, mokrý povrch môže byť zradný a hlavne šmykľavý. Nebezpečné sú aj kamienky zo zimného posypu ciest, ktoré na začiatku sezóny nie sú ničím výnimočným. Predchádzajte iba na miestach, kde je to bezpečné a ste si istý, že manéver zvládnete, život a zdravie pri kolízii môže zachrániť ochranný odev, obuv a doplnky. „Jazdcom len v prilbe, rifliach a teniskách, či dokonca v šľapkách sa nie len tak bezdôvodne hovorí, že sú darcami orgánov. Takéto oblečenie ich ani pri nízkej rýchlosti nemôže dostatočne ochrániť,“ vysvetlil prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.

 

Rady pre vodičov automobilov

V prvom rade si treba uvedomiť a počítať s tým, že už pribúdajú na cestách aj jazdci na dvojkolesových mašinách, a tí sa zmestia aj tam, kde autá nie, keďže odhadnúť rýchlosť motoriek je pre ich menšie rozmery ťažšie, o to dôležitejšie je častejšie sledovanie spätných zrkadiel a situácie okolo auta. Motocyklistov je možné ľahko prehliadnuť, pri ich predchádzaní treba dodržiavať bezpečný odstup.

 

Upozornenia pre vodičov motocyklov

 

Motorkári si musia uvedomiť obrovskú zodpovednosť. Síce je pocit voľnosti a eufórie počas jazdy na dvoch kolesách na nezaplatenie, o to bolestivejšie a tragickejšie môžu byť následky pádu. Je veľmi jednoduché naučiť sa test v autoškole, prečítať si zákon, vyhlášku alebo presný postup čo a ako, keď sa stane to a to..., ale v skutočnosti je to všetko úplne inak. Je dôležité, aby vodič motocykla odjazdil určitý počet kilometrov, oboznámil sa so všetkými rizikami a krízovými situáciami, ktoré sú u motocyklov na dennom poriadku, a až potom vyrazil na cesty so silnou „mašinou“. Musí zvládnuť jazdu na mokrej vozovke, naučiť sa technike prudkého brzdenia, rýchlych zmien smeru a rýchlosti jazdy, dokonale zvládnuť ovládanie svojho motocykla, jazdu v hustej premávke mesta a zafixovať si do pamäti základné jazdné návyky. „Vždy treba jazdiť podľa svojich schopností a zručností, prispôsobiť sa stavu cesty, počasiu i ďalším okolnostiam, ktoré možno predvídať. Nech môžeme na konci roka konštatovať, že účastníci cestnej premávky majú za sebou veľa kilometrov bez nehôd,“ uzavrel prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.

Autor: 

  • mpo
  • Prešov

Foto: 

POLÍCIA
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné