Z vyšetrovania kauzy magnetiek, ktoré mali dostať Humenčania do schránok, sú niektorí poslanci sklamaní

Horúcou témou posledného Mestského zastupiteľstva v Humennom bola opäť kauza magnetiek, ktoré mali dostať Humenčania do svojich schránok ešte v roku 2016. Na podnet poslancov sa prípadom zaoberala polícia aj prokuratúra. 

V rámci propagácie podpory separovaného odpadu v meste Humenné mali Humenčania ešte v roku 2016 dostať do svojich schránok propagačné brožúrky a magnetky. Poslankyňa Mária Cehelská už pred viac ako rokom upozornila na to, že mnohí Humenčania si v schránkach nič nenašli. Za zhotovenie a distribúciu 12-tisíc kusov brožúrok a magnetiek s tematikou podpory separovania odpadu malo mesto zaplatiť súkromnej firme ADIN, s. r. o., vyše 13-tisíc eur. Firma mala tieto propagačné materiály dodať najneskôr do 7. júna 2016. Magnetky a brožúrky mali byť následne distribuované do schránok Humenčanov. Opoziční poslanci tvrdia, že nepoznajú nikoho, kto by v roku 2016 tieto magnetky a brožúrky videl a dostal do schránky. Vedenie mesta uviedlo, že propagačné materiály boli do schránok distribuované. Plnofarebné brožúrky mali byť vo formáte A6 v rozsahu 16 strán v počte 12-tisíc kusov. V rovnakom počte mali byť distribuované aj magnetky s rozmermi 9 x 6 centimetrov.

Poslankyňa: Nikto sa nehlásil, že by tie magnetky dostal

Poslankyňa Mária Cehelská upozornila, že 12-tisíc magnetiek a brožúrok malo byť distribuovaných do domácností v celom meste Humenné. „Z rozhovorov, z vlastnej skúsenosti, mali sme pochybnosti, nikto sa nehlásil, že by tie magnetky do 7. 6. 2016 dostal. Sme s kolegom Babjákom podali trestné oznámenie pre podozrenie z prečinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku,“ povedala poslankyňa. Spresnila, že uznesením vyšetrovateľa kriminálnej polície z decembra 2017 bolo toto trestné oznámenie odmietnuté. „Poviem to skrátené, skutok sa nestal, ale 6 300 magnetiek sa našlo v sklade úradu. Keďže sme mali možnosť podať sťažnosť voči uzneseniu vyšetrovateľa, tak sme ju podali a v januári 2018 prokurátor okresnej prokuratúry rozhodol, že vyhovuje našej sťažnosti ako oznamovateľa a zrušuje uznesenie vyšetrovateľa okresnej polície Humenné. On konštatuje, že vo veci nebol dostatočne zistený skutkový stav, dokonca navrhuje tam vypočuť ďalších,“ povedala poslankyňa. „Znovu sme boli na vypočúvaní 28. februára a odvtedy neviem ďalej, čo sa deje,“ poznamenala poslankyňa. Cehelská dodala, že niekoľko magnetiek bolo distribuovaných až o rok neskôr, potom ako na tento problém upozornili. „Ale jednoznačne magnetky boli distribuované, myslím si, že v počte okolo tisíc kusov v auguste 2017 do materských škôl a teraz boli distribuované pri vrátení dane ľuďom v rámci mesta. Pokiaľ by bol nejaký dodatok k zmluve, že firma ich nebude distribuovať, tak taký dodatok sme nikde nenašli. Po ďalšie by mala byť znížená fakturovaná suma samotného diela, keďže distribúciu nemusela robiť firma Adin,“ zdôraznila Cehelská. „Sme z toho sklamaní, ako to celé ide, veľa klamstva je všade, výhovoriek a tak ďalej,“ poznamenala poslankyňa.

Primátorka: K žiadnemu trestnému činu nedošlo

Primátorka Jana Vaľová sa voči tvrdeniam poslankyne ohradila a povedala, že k žiadnemu trestnému činu ani pochybeniu nedošlo. „Teraz, čo ste povedali, to je ohováranie, pretože ste nedokončili, že prokuratúra ukončila vyšetrenie. To ste nedokončili. Pani Cehelská, netvárte sa, že o tom neviete. Vy o tom veľmi dobre viete,“ reagovala primátorka na rokovaní zastupiteľstva a pokračovala, „prokuratúra ukončila, ukončila úplne tento prípad. Prešetrila ho ešte raz a ukončila ho s tým, že k žiadnemu trestnému činu nedošlo, ani k žiadnemu pochybeniu,“ povedala primátorka. „Nikto si nič nezobral a nikto nič neukradol,“ dodala primátorka. Podľa poslanca Ivana Hoptu je na kauzách, ktoré sa týkajú mesta, ďalšia zaujímavá otázka: „Ktorý vyšetrovateľ to stále vyšetroval a zamietol?“ pýtal sa poslanec Hopta a dodal, „aby sme vedeli, kto je kto v tomto meste,“ dodal Hopta. Primátorka reagovala, že každú vec vyšetroval iný vyšetrovateľ.

Poslanec Babják: Skutok sa nestal

Poslanca Jozefa Babjáka vôbec neprekvapilo, ako v tomto prípade prokuratúra rozhodla. „V kauze magnetky tak ako rozhodla, je svojím spôsobom prekvapujúce aj nie. Nie preto, lebo všetky veci, ktoré, a to nielen v Humennom, ale aj na Slovensku vo vzťahu k Smeru, sa končia systémom: Skutok sa nestal. Zaujímavé na tom je to, že ten pán prokurátor, ktorý prijal našu sťažnosť, prijal všetky naše dôvody, ktoré sme uviedli v sťažnosti, a nakoniec ich vyhodnotil, že sa nič nestalo. Je to jeho práca, on je za to odmeňovaný. Len ako sa uvádza v správe pani kontrolórky, že boli vystavené príjemky, no bolo by zaujímavé sa pozrieť, že kedy boli a kým boli, pretože určite tie magnetky v inventúre v roku 2016 neboli,“ uzavrel poslanec Babják.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

Milan Potocký
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné