V Humennom striehli policajti na previnilcov na železničných priecestiach

V utorok 10. apríla realizovala polícia v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky akciu Stihnem - Nestihnem. Bola zameraná na kontroly nelegálnych prechodov cez železničnú trať, ale aj na kontroly správneho prechodu/prejazdu cez železničné priecestia.

ŽSR a polícia vybrali v rámci celého Slovenska a všetkých ôsmich krajov celkovo 82 nelegálnych prechodov, kde hliadky železničnej polície v najfrekventovanejšom čase monitorovali pohyb osôb na miestach, kde to nie je dovolené, a tiež 37  železničných priecestí, kde vodiči najčastejšie porušujú zákon o cestnej premávke, predovšetkým maximálnu povolenú rýchlosť 30 km/hod a nerešpektujú výstražnú svetelnú a zvukovú signalizáciu.

V Humennom sa policajti zamerali na prechádzanie cez koľaje na nedovolených miestach pri železničnej zastávke Humenné mesto km 1,400 – 1,600 a na železničné priecestie na trati Humenné – Stakčín - km 1,314  a Humenné mesto (SP1481). Prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik vysvetlil, že každý z previnilcov, ktorý bol v tento deň prichytený pri priestupku, v rámci jeho riešenia dostal aj informačný leták, v ktorom je podrobne a zrozumiteľne vysvetlené, ako správne prechádzať cez železničné priecestie a kde a ako je dovolené prechádzať cez železničnú trať. Do akcie sa zapojilo 166 policajtov a skontrolovali 583 osôb. Z toho 197 chodcov, 359 vodičov a 27 cyklistov. Cez železničnú dráhu prechádzalo nepovolene 125 osôb, porušenia maximálnej rýchlosti na železničnom priecestí sa dopustilo až 104 vodičov a priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky 50 osôb. Policajti v jednom prípade zadržali vodičský preukaz za jazdu na červenú a vypátrali jednu vec.

Železnice Slovenskej republiky v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru pripravili túto preventívno-bezpečnostnú akciu už po druhýkrát. Zameraná bola na kontrolu na nelegálnych prechodoch cez železničnú trať, kadiaľ si občania všetkých vekových kategórií vrátane mládeže a detí, a dokonca aj cyklisti skracujú cestu. „Nerešpektovaním všeobecného zákazu vstupovať do obvodu dráhy a prechádzať cez železničnú trať mimo vyznačených a na to určených prechodov nielen porušujú zákon a dopúšťajú sa priestupku, ale predovšetkým vedome a nepochopiteľne riskujú svoj život. Zrážka s mnohotonovým kolosom, ktorého brzdná dráha je v závislosti od dĺžky a hmotnosti vlaku niekoľko sto metrov, znamená fatálny následok,“ priblížil policajný hovorca. 

Autor: 

  • mpo
  • Humenné

Foto: 

POLÍCIA
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné