Skončí Nexis v konkurze, lebo presúva svoju výrobu do Lotyšska?

Veritelia, ktorým spoločnosť Nexis Fibers, a. s., dlhuje milióny eur, sa obávajú, že značnú časť svojich peňazí už nikdy neuvidia. Podľa nich viaceré indície naznačujú, že firma Nexis môže skončiť v konkurze. Spoločnosť Chemes, a. s., Humenné znepokojuje aj fakt, že Nexis posilňuje svoje aktivity a výrobu vo svojej sesterskej fabrike v Lotyšsku. Chemes sa obáva, aby v priemyselnom parku v Humennom nedošlo k zániku stoviek pracovných miest a k presunutiu výroby Nexisu do Lotyšska.

Popredný výrobca a dodávateľ energií v priemyselnom parku v Humennom spoločnosť Chemes, a. s., Humenné je znepokojená s priebehom reštrukturalizácie spoločnosti Nexis Fibers, a. s. Podľa Chemesu to vyzerá tak, že firma Nexis pravdepodobne nedokáže splatiť miliónové dlhy a so svojimi skrytými akcionármi a majiteľmi pravdepodobne smeruje do konkurzu. Spoločnosť Nexis to odmieta. Na otázku, či chystá firmu do konkurzu, vedenie Nexisu odpovedalo, že nie.Spoločnosť Chemes ale tomuto tvrdeniu neverí a svoje obavy opiera o viaceré fakty.

Presunie Nexis všetku ziskovú výrobu do Lotyšska?

Vedenie spoločnosti Chemes, a. s., Humenné informovalo, že v priemyselnom parku podniká už takmer 30 rokov a na rozdiel od rôznych zahraničných manažérov a neznámych vlastníkov reštrukturalizovanej firmy (Nexis, a. s.) má záujem na stabilite a udržaní zamestnanosti v Humennom. „Nám na rozdiel od iných záleží na rozvoji priemyselného parku. Naše podnikanie je spojené s týmto parkom, mestom a regiónom. Preto veľmi citlivo a pozorne sledujeme aktivity, ktoré môžu ohroziť stabilitu, podnikanie a zamestnanosť v priemyselnom parku,“ zdôraznilo vedenie Chemesu. Zároveň dodalo, že v súvislosti so situáciou v Nexise sa obáva, aby nedošlo k jeho vytunelovaniu a presunutiu jeho výrobných aktivít do Lotyšska. Aj to by podľa Chemesu mohlo dostať slovenskú fabriku do konkurzu. Ak by sa tento scenár naplnil, najťažšie by ho niesli samotní veritelia, ktorým dlhuje Nexis milióny eur, ale aj zamestnanci firmy, ktorí by mohli prísť o prácu. „Veriteľom aj zamestnancom by zostali len oči pre plač,“ konštatujú zástupcovia výrobcu a dodávateľa energií. Chemes nedávno upozornil aj na fakt, že pôvodne dcérsku fabriku Nexisu, ktorá sa nachádza v Lotyšsku a ktorej stopercentným vlastníkom bola samotná spoločnosť Nexis, predali súčasní manažéri Nexisu svojmu predsedovi predstavenstva Ivovi Bezlojovi za smiešnych 2.500.000 eur. Závod v Lotyšsku tak de facto predal sám sebe.Tým pádom odtrhol možné negatívne dopady v prípade konkurzu firmy Nexis. Chemes upozornil, že firmu Nexis, ktorej bola súčasťou aj lotyšská fabrika, kúpil Bezloja v roku 2017 za 300-tisíc švajčiarskych frankov (približne 290-tisíc eur). Po vyše roku a pol mal podľa Chemesu predať Nexis Bezlojovi výrobný závod v Lotyšsku za približne 2,5 milióna eur. Chemes sa po negatívnych skúsenostiach s Nexisom obáva, aby nedošlo k presunutiu ziskovej výroby do sesterskej fabriky v Lotyšsku, čo vedenie Nexisu aj priamo naznačuje na stretnutiach s Chemesom.

Nad splatením dlhov visí otáznik

Nexis odmieta, že nie je schopný splácať svoje dlhy. Na otázku, či je pravdou, že nie je schopný vyplatiť podľa reštrukturalizačného plánu veriteľom peniaze, ktoré dlhuje, odpovedalo vedenie Nexisu: „Nie je to pravda.“  Nexis má podľa tohto plánu, ktorý sám odsúhlasil, do konca tohto roka splatiť 20 percent svojich dlhov. Na splatenie tohto záväzku zostávajú Nexisu do konca roka 2019 len necelé tri mesiace!!! „Ďalších až 80 percent dlhu, ktorý má Nexis splatiť, zostáva nateraz vo vzduchu,“ upozornil Chemes. Popredný výrobca a dodávateľ energií v regióne ďalej upozorňuje, že Nexisu medzičasom pribudli ďalší veritelia v lehote splatnosti, ktorým už dlhuje odhadom vyše 10 miliónov eur. Nespokojní veritelia sa navyše musia zmieriť s tým, že 50 percent dlhov, ktoré neboli predmetom reštrukturalizácie, už nikdy od Nexisu neuvidia.

Kritizujú ceny, za ktoré neplatia, upozorňuje Chemes

Vedenie Nexisu tvrdí, že Chemes od nich dlhodobo požaduje neprimerané jednotkové ceny neregulovaných energií, ktoré boli podľa Nexisu v niektorých prípadoch dvojnásobne vyššie ako nimi očakávané ceny. Chemes upozornil, že paradoxne Nexis ich kritizuje za vysoké ceny energií, ale v skutočnosti Nexis vyššie ceny reálne neplatí, na rozdiel od všetkých firiem, ktoré podnikajú v priemyselnom parku. Chemes zdôraznil, že ceny energií sa od roku 2017 pre Nexis nemenili. Nie preto, že by ich Chemes nechcel zvýšiť, ale iné ceny Nexis jednostranne neakceptuje a platí stále ceny z roku 2017 s tvrdením, že naposledy došlo k dohode o cenách energií v roku 2017 a odvtedy podľa Nexisu k inej dohode nedošlo. Chemes preto nechápe, prečo Nexis nie je ochotný pristúpiť na vyššie ceny, keď za ten čas sa zvýšila cena práce, minimálna mzda, príplatky za nočné a sviatky, inflácia a v neposlednom rade aj ceny vstupov do výroby. „Preto sa pýtame, kde končia peniaze,“ uviedol Chemes vo svojom stanovisku. Chemes zopakoval, že tento stav spôsobuje problémy práve jemu ako výrobcovi a dodávateľovi energií, pretože platby od Nexisu nepokrývajú ich reálne výrobné a prevádzkové náklady. Chemes upozornil aj na to, že po reštrukturalizácii Nexisu išiel nákup surovín pre Nexis cez sprostredkovanú novú firmu ich šéfa Iva Bezloju.

Súdy sa môžu ťahať roky

Spormi medzi výrobcom priemyselných vlákien firmou Nexis Fibers a popredným dodávateľom energií spoločnosťou Chemes, a. s., Humenné sa už zaoberajú súdy. To, či skončí Nexis alebo priemyselný park, bude pravdepodobne záležať aj od rozhodnutí súdu.Chemes vysvetlil, že v súčasnosti dodávky energií pre Nexis fungujú len na základe neodkladných opatrení súdu. Nexis podľa vedenia Chemesu dlhodobo odmieta platiť za reálne a aktuálne ceny energií, ktoré im dodáva. „Pritom všetky firmy v parku okrem Nexisu tieto ceny akceptujú a platia. Len Nexis nie,“ upozornilo vedenie Chemesu. Zdôraznilo, že takéto nútené dotovanie výroby Nexisu im spôsobuje značné finančné problémy. „Súdy o výške cien môžu trvať aj niekoľko rokov, čo nie je dobré pre Chemes, pretože my nemáme peniaze navyše pre zabezpečenie chodu Nexisu, ktorý je druhý najväčší odberateľ energií v priemyselnom parku,“ poznamenal Chemes. Podľa Chemesu pod rúškom tohto právneho chaosu môže Nexis potichu presunúť svoju ziskovú výrobu do sesterskej fabriky v Lotyšsku.

Odmietli najlepšiu ponuku, ktorú dal Chemes

Podľa Chemesu sa nelichotivej situácii, ktorá nastala okolo Nexisu, dalo predísť. „Oslovil nás potencionálny investor Nexisu, ktorému boli vysvetlené podmienky podnikania v parku a nevidel v tom problém,“ informoval Chemes. Podľa neho je budúcnosť a osud Nexisu pod súčasným vedením a skrytými majiteľmi nejasný. O tom, čo sa deje v Nexise, mnohí zamestnanci tejto firmy nechcú otvorene hovoriť. Niektorí však neskrývajú obavy o budúcnosť fabriky. Vedenie spoločnosti Chemes má v prípade, že dôjde ku konkurzu, ukončeniu výroby, jej presunutiu do Lotyška a prepusteniu stoviek zamestnancov, už len jedinú otázku.„Zaujímalo by nás, či by bol niekto za takýto zločin potrestaný. Či to dopadne tak ako v marci 2017,keď nabehli policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v sprievode prokuratúry SR, švajčiarskej prokuratúry a elitnej jednotky do firmy Nexis za účelom zaistenia a prešetrenia dokumentácie firmy. Čo sa po tejto razii zmenilo? V súčasnosti sedí v Nexise okrem jedného človeka ten istý manažment, ktorý tam fungoval aj pred zásahom NAKA,“ konštatuje vedenie spoločnosti Chemes.


 

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

MIPO
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné