Poslanci vyzvali primátorku, aby viedla zastupiteľstvo slušne a kultúrne

Nadávky, invektívy, vykrikovanie, osočovanie, aj takýto priebeh majú podľa poslancov rokovania Mestského zastupiteľstva v Humennom, ktoré vedie primátorka Jana Vaľová. Poslanci upozorňujú, že počas rokovaní sú slovným atakom vystavovaní aj ľudia, ktorí nie sú prítomní na rokovaniach, alebo jednoducho nedostanú slovo a nemôžu sa brániť. Primátorka tvrdí, že sa správa slušne a kultúrne.

Viacerým poslancom Mestského zastupiteľstva v Humennom sa nepáči, že rokovania, ktoré vedie primátorka Jana Vaľová, nemajú podľa nich dôstojný priebeh. „Pri niektorom bode invektívy, nadávky, osočovanie,“ povedal poslanec Michal Babin na poslednom rokovaní zastupiteľstva. Primátorka Jana Vaľová priamo na rokovaní zastupiteľstva uviedla, že sa správa slušne. „Pán poslanec, si poslanec VUC, môžeš mi teraz povedať pred všetkými, akú som použila nadávku? Lebo si povedal, že používam nadávky, nech sa páči,“ reagovala primátorka a pokračovala, „toto sú vaše klamstvá, že Vaľová nadáva,“ bránila sa primátorka. „Jednu nadávku som nepoužila,“ dodala primátorka.

Meričko vyzval primátorku, aby viedla zastupiteľstvo slušne a kultúrne

Poslanec Miloš Meričko vyzval primátorku už na začiatku zasadnutia, ktoré sa konalo v auguste, aby rokovanie zastupiteľstva viedla slušne. „Keďže sme v predvolebnom období, ja by som sa chcel dnes vyhnúť nejakým zbytočným komentárom, a preto aj vás, pani primátorka, vyzývam, aby ste toto zastupiteľstvo viedli slušne a kultúrne,“ povedal poslanec. „Pán poslanec Meričko, ja som vždy slušná, kultúrna,“ odpovedala primátorka Jana Vaľová. Poslanec Miloš Meričko opätovne vyzval primátorku, aby sa správala slušne aj neskôr počas rokovania o dotáciách pre športové kluby. „Ja by som vás požiadal, pani primátorka, aby ste viedli toto zastupiteľstvo kultúrne a slušne. Nerobíte to, robíte presne opak. Ukazujte svoju pravú tvár. Jednoducho to, ako znevažujete ľudí, ktorí tu sedia, nedávate im slová, ako sa znevažuje šport, napríklad basketbal pána Babjaka. Pán Rušťanský, dúfam, dostane tiež slovo, keď ste na neho nakydali,“ povedal poslanec Miloš Meričko. Poslanec Miloš Meričko vyzval primátorku, aby sa správala slušne aj na májovom rokovaní zastupiteľstva, keď poslanci preberali záverečný účet mesta. „To je presne váš štýl komunikácie s každým, nadávať, nenávidieť. Dnes ste nakydali, polhodinu ste rozprávali, nemohol som reagovať. To všetko boli také klamstvá, že keby ste bola Pinocio, tak prerazí túto budovu váš nos,“ povedal poslanec Meričko. „Pán Meričko, vy, neviem, čo vy stále o sebe rozprávate, ale dobre, každý sa prezentuje svojím spôsobom. Ja nebudem reagovať na Pinocia ani na dvojičky pri záverečnom účte,“ povedala primátorka na májovom rokovaní zastupiteľstva.

My nie sme tvoji podriadení, odkázala poslankyňa primátorke 

Spôsob, akým vedie primátorka rokovania zastupiteľstiev, sa nepáči ani poslankyni Márii Cehelskej. „Tak po prvé, zvolení sme boli my, ako tu sedíme, poslanci, zvolená si bola ty. My sme v tejto rovine. My nie sme tvoji podriadení, takže láskavo veď toto zastupiteľstvo tak, ako máš,“ povedala poslankyňa. Cehelská upozorňuje, že kým primátorka na rokovaniach rozpráva, koľko chce, poslanci majú na svoje vystúpenie časový limit päť minút. „Ty máš len viesť toto rokovanie a skús, ja ti len navrhujem, skús reagovať päť minút tak, ako my máme najviac, skús reagovať faktickou poznámkou na nás, pretože ty si myslíš, že toto je tvoja parketa, kde môžeš rozprávať, koľko chceš. Nie. My nie sme podriadení a ty nám nie si nadriadená, takže buď taká dobrá,“ upozornila poslankyňa.

Podľa primátorky je prirodzené, že počas rokovania vystupuje častejšie, pretože musí reagovať na vystúpenia viacerých poslancov. „Áno, sme rovnocenné orgány. Pani poslankyňa, vieš, prečo ty máš 5 minút? Lebo vás je tu 24, a vy všetci reagujete na mňa. Čiže ja mám mať tiež 5 minút na 24 poslancov? Snáď nežartujete, čo rozprávate,“ bránila sa primátorka.

Na rokovaniach chýba dôležitý bod

Na rokovaniach Mestského zastupiteľstva v Humennom už niekoľko rokov nie je bod Rôzne. V tomto bode by sa mohli poslanci, ale aj Humenčania, ktorí prídu na rokovanie a dostanú slovo, vyjadriť sa k rôznym problémom, ktoré sa týkajú mesta. Tento bod majú na rokovaní zastupiteľstiev viaceré samosprávy v regióne Zemplína. Poslanec Ivan Hopta preto na poslednom rokovaní navrhol, aby do programu zaradili aj bod rôzne. „Ja si myslím, že aspoň raz za štyri roky by sme tento bod na rokovaní mestského zastupiteľstva mohli mať, pretože potom štyri roky sme nemohli zaujať stanovisko k niektorým veciam, ktoré neboli v programe a vy ste ich nikdy neschválili. Dúfam, že poslanci najmä Smeru dnes urobia morálne gesto a zahlasujú, aby sme mali bod rôzne,“ povedal Hopta. Jeho návrh ale neprešiel, hoci nikto z poslancov nebol proti, za bolo len 7 poslancov a 14 poslancov sa hlasovania zdržalo.

 

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

Milan Potocký
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné