Poslanci kritizujú mesto, že pred voľbami chce predávať majetok

Mesto Humenné plánuje ešte pred komunálnymi voľbami predať mestskú budovu aj pozemky, ktoré sa nachádzajú v širšom centre mesta. Niektorí poslanci postup samosprávy kritizujú, a tvrdia, že mesto by pred voľbami nemalo predávať svoj majetok.

Na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva v Humennom poslanci ostro kritizovali pripravovaný predaj mestských pozemkov a budovy bývalého Domu poľovníkov, ktorý sa nachádza na Lipovej ulici. Mesto plánuje nehnuteľný majetok predať v obchodnej verejnej súťaži. Cenu za budovu aj s pozemkami o rozlohe viac ako 2-tisíc metrov štvorcových určil znalec v odbore stavebníctva na vyše 97-tisíc eur. Vedenie mesta argumentuje, že nejde o žiaden nový predaj. Spomínané nehnuteľnosti sa snaží predať v súťaži už viac ako rok.

Poslanec: Budova by mala zostať mestu a slúžiť občanom

Poslanec Ivan Hopta pripravovaný predaj budovy a pozemkov ostro kritizoval. „Neviem, prečo vás to vo vedení mesta tak štve, že tá budova, ktorá je vo vlastníctve mesta, musí sa rýchlo predať. Pred voľbami, rýchlo sa musí predať. Prečo to teraz nestiahnete a poviete, že sa nebude predávať. A nakoniec, majetok sa má zveľaďovať, koľko získame 30 – 40 tisíc eur za tú budovu? Prečo nemôže tá budova zostať mestu, aby slúžila občanom,“ zdôraznil poslanec Ivan Hopta. Podľa poslanca by mohol objekt slúžiť napríklad na rôzne kultúrno-spoločenské akcie a využívať by ho mohli rôzne organizácie, ktoré pôsobia na území mesta. „Treba vyčleniť nejaké finančné prostriedky na to, aby sa budova opravila. Ja som proti predaju,“ zopakoval poslanec. „Opravme ju a nech si ju mesto nechá pre vlastné organizácie,“ doplnil Hopta. Primátorka Jana Vaľová tvrdí, že mesto má dostatok priestorov, ktoré môžu rôzne organizácie využívať. „My máme dnes toľko prázdnych priestorov, pán poslanec,“ reagovala Vaľová na poslancove slová. Viceprimátor Andrej Semanco vysvetlil, že mesto sa snaží túto budovu predať už viac ako rok. „My to všetko transparentne robíme,“ poznamenal Semanco. Postup mesta kritizovala aj poslankyňa Mária Cehelská. „Nepredávajme pred voľbami. Pred voľbami ideme predávať? To sme nikdy nerobili v mestskom zastupiteľstve, že by sme pred voľbami predávali nejaké budovy, pozemky. A ideme pod hodnotu znaleckého posudku, dvakrát to nebolo úspešné. Podobne sa predáva aj kaštieľ v Kamenici. Povedzte rovno už teraz, pre koho to chystáte, a budeme spokojní,“ povedala Mária Cehelská.

 

Hopta: Mám pocit, že je to pre niekoho pripravené

Poslanec Milan Kulik uviedol, že budova chátra a nie je o ňu záujem. Poslanec Ondrej Mudry dodal, že ak by mesto aj budovu opravilo, malo by s ňou ďalšie finančné náklady. „Jedná vec je budovu opraviť, ale ďalšia vec je, sú s tým spojené náklady, či už réžia, ďalšie veci, či niekoho tam treba zamestnať, nejakého správcu,“ povedal Mudry. Poslanec je presvedčený, že mesto má dosť svojich vlastných budov na rôzne spoločenské a kultúrne akcie ako Mestské kultúrne stredisko alebo Centrum voľného času. „Ja som toho názoru, že mali by sme v tých budovách urobiť pasportizáciu nejakú, aká je ich využiteľnosť, ako ich využívajú tie organizácie, ktoré na to potrebujú ďalšie budovy,“ povedal poslanec. Primátorka zastáva názor, že mesto by malo opravovať hlavne tie budovy, ktoré sú využívané. „Opravujme budovy tie, ktoré sú využité, pretože máme kopu prázdnych,“ reagovala primátorka. Poslankyňa Štefánia Dančíková odmieta tvrdenia, že ide o predvolebný predaj majetku. „Rozprávame o dome, ktorý je nepredajný. Je nepredajný niekoľko mesiacov, myslím, že jeden rok aj cez rok, rozprávame o starej budove. Tak láskavo nerozprávajte, že sa ide niečo predávať pred voľbami,“ povedala Dančíková. Poslanec Ivan Hopta je presvedčený, že mesto by sa s predajom budovy ešte pred voľbami nemalo ponáhľať. „Mám pocit, že je to pre niekoho pripravené. A ten pocit mi nikto nemôže zobrať a chcete to urobiť, aby to pre istotu bolo pred voľbami a aby sa ten predaj spečatil pred voľbami. Preto som proti, lebo si myslím, že je za tým nejaký nekalý úmysel,“  upozornil poslanec Hopta.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

Milan Potocký
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné