Obyvateľom Humenného sa vráti za teplo viac ako 100-tisíc eur

Dobrá správa pre Humenčanov. Humenská energetická spoločnosť (HES), s. r. o., ktorá v meste zabezpečuje dodávky tepla a teplej vody, vráti domácnostiam 116-tisíc eur. Podarilo sa to vďaka úsporným opatreniam spoločnosti, ktoré priniesli zníženie nákladov. Rodina žijúca v trojizbovom byte si tak formou cenového dobropisu prilepší v peňaženke v priemere o 15 eur. Primátor Miloš Meričko hovorí, že po nástupe nového vedenia mesta sa konečne po 8 rokoch stagnácie zlepšuje aj komunikácia samosprávy s výrobcom a dodávateľom tepla. Otázka tepla je podľa primátora veľmi vážnou záležitosťou. Preto považuje za veľmi dôležité, že zainteresované strany začali spolu rokovať a správať sa jeden k druhému ako partneri.

Humenská energetická spoločnosť zabezpečuje distribúciu tepla nielen pre domácnosti, ale aj pre inštitúcie a firmy, ktoré pôsobia v meste Humenné. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je nákup, distribúcia, predaj tepla a teplej úžitkovej vody konečným spotrebiteľom. Humenská energetická spoločnosť, s. r. o., je spoločným podnikom mesta Humenné, ktoré má v nej 33 percent, a spoločnosti CHEMES, a. s., Humenné s podielom 67 percent. Vedenie spoločnosti HES, s. r. o., v týchto dňoch potešilo nejednu domácnosť. „Aj napriek rastu cien vstupov vďaka starostlivosti HES, s. r. o., o distribučný systém dodávky tepla v meste Humenné a úsporným opatreniam došlo k úspore nákladov vo variabilnej zložke ceny tepla. To umožní cenové dobropisy pre odberateľov v meste Humenné predbežne vo výške 116-tisíc eur vrátane DPH, čo znamená na jeden priemerný trojizbový byt cenový dobropis vo výške približne 15 €,“ uviedlo vedenie spoločnosti. Vedenie HES, s. r. o., ďalej informovalo, že v zmysle vyhlášky ÚRSO z 24. augusta 2016 č.248/2016 Z.z., ktorou sa ustanovuje regulácia cien tepla, bude Humenská energetická spoločnosť, s. r. o., zúčtovávať plánované a skutočné náklady započítané v cene tepla za rok 2018 v termíne do 15. apríla 2019.

Mesto už lepšie komunikuje s dodávateľom tepla

Vzájomná komunikácia medzi výrobcom, dodávateľom tepla a mestom, ktorá počas primátorovania Jany Vaľovej posledných 8 rokov stagnovala, je podľa primátora Miloša Merička kľúčová. „Centrálny zdroj tepla, ktorý je v Humennom, je iba jeden, čiže nemôžeme rokovať s nikým iným, pretože je tu len jeden výrobca tepla,“ povedal primátor poslancom na rokovaní mestského zastupiteľstva a dodal, „pre nás je kľúčová peňaženka ľudí v tomto meste.“ Meričko potvrdil, že počas primátorovania jeho predchodkyne sa nahromadilo množstvo problémov, ktoré je potrebné riešiť. „Tých problémov je ohromné množstvo,“ poznamenal primátor. „Deklarovali sme, že chceme komunikovať a robiť všetko preto, aby dodávky tepla a teplej vody boli pre Humenčanov zabezpečené, bezpečné, a pokúsiť sa, aby boli aspoň o niečo lacnejšie,“ dodal Meričko. Riešenie tepelného hospodárstva vníma primátor ako jednu z kľúčových oblastí súčasného vedenia mesta a poslaneckého zboru. „Myslím si, že po ôsmich rokoch toho, čo tu bolo všetko zastavené, bolo potrebné, aby sa začalo rokovať. Otázka tepla je naozaj veľmi vážnou záležitosťou, a keďže v roku 2020 nám končí zmluva s HES-kou na prenájom rozvodov, považujem za veľmi dôležité, aby sme začali normálne rokovať a začali sa správať jeden k druhému ako partneri,“ zdôraznil primátor. Dodal, že o rozhodnutiach, ktoré bude prijímať valné zhromaždenie HES, s. r. o., bude informovať zastupiteľstvo. „Pretože sa jedná o všetkých poslancov nielen o primátora,“ dodal. Poslanci zlepšenie komunikácie medzi HES-kou a mestom po rokoch stagnácie oceňujú. „Nebolo tu zvykom, že bývalá primátorka nás informovala o rokovaniach s HES-kou, aj keď mesto má tam, myslím, 34 percent akcií a je akcionárom, prakticky ona vôbec nechodila na tie rokovania,“ poznamenal na rokovaní zastupiteľstva poslanec Ivan Hopta. 

Primátor: Za bývalého vedenia sa neinvestovalo do mestských rozvodov tepla

Meričko považuje za nezodpovedné, že počas vedenia primátorky Jany Vaľovej samospráva neinvestovala do modernizácie a rekonštrukcie rozvodov tepla, ktoré patria mestu. Samospráva pritom každoročne inkasovala od spoločnosti HES, s. r. o., z prenájmu potrubí státisíce eur. Tieto peniaze ale do rekonštrukcie potrubí neinvestovala. Primátor potvrdil, že sa tak zbytočne navyšovala cena tepla. „Týmto, že sa nezreálňoval reálny stav podľa zmluvy. Kde skončili peniaze za nájom potrubí? Nevedno. Určite nie ako investícia do výmeny potrubí či rekonštrukcií teplovodných rozvodov. Ak by sa tak stalo, ľudia by nemuseli platiť za straty tepla po ceste od výrobcu k spotrebiteľovi,“ uviedol primátor. Podľa Merička je teraz kľúčové vypracovať koncepciu tepelného hospodárstva. „Naozaj tých osem rokov marazmu a vojen prinieslo len to, že máme naozaj vysokú cenu tepla v našom meste. Máme zastarané rozvody, náš majetok klesá, keď sa doň neinvestuje,“ dodal Meričko. Poslanec Jozef Babják pripomenul, že bývalé vedenie mesta odmietlo podporiť aj projekt rekonštrukcie teplovodov, na ktorý mohla samospráva získať z eurofondov až 6 miliónov eur. Bola to podľa poslanca ďalšia premárnená šanca, ktorá mohla priniesť úsporu v peňaženkách Humenčanov. „Po ôsmich rokoch zákopovej vojny konečne začíname rokovať. Samozrejme, tie rokovania nebudú jednoduché vzhľadom na to, koľko problémov sa za tých osem rokov nakopilo. Možno jeden problém sme mohli vyriešiť. Minulého roku som predkladal návrh, aby mesto Humenné spolu s Humenskou energetickou pristúpilo k výzve, ktorá bola na rekonštrukciu rozvodov tepla, a bola tam možnosť získať prostriedky až do výšky 6 miliónov eur, čo by výrazne pomohlo pri rekonštrukcii. Takže škoda, že vtedy sa to celé poňalo politicky a zákopovo namiesto toho, aby sme racionálne uvažovali, aký prínos to bude pre konečného odberateľa tepla,“ povedal poslanec Babják.

Pripravujú aktualizáciu koncepcie tepelného hospodárstva

Riešenie problému tepelného hospodárstva je podľa Merička jednou z najdôležitejších úloh, ktoré pred samosprávou v najbližších mesiacoch stoja. Zmluva s HES končí koncom budúceho roka, a preto sa musí mesto na to dôkladne pripraviť. „Aj preto je dôležité, aby tím odborníkov na čele s expertmi zo Slovenskej technickej univerzity (STU), ktorých vybrala ešte Vaľová, začal urýchlene pripravovať aktualizáciu koncepcie tepelného hospodárstva. Lebo doteraz sa neurobilo nič. Také príznačné pre staré časy so spiatočníckym vedením. Postavil som náš odborný tím, ktorý bude zastupovať občanov mesta Humenné a všetko predkladať na rozhodovanie mestskému zastupiteľstvu,“ uviedol primátor. Dodal, že je rád, že sa už uskutočnilo zasadnutie za prítomnosti všetkých strán – zástupcu Slovenskej technickej univerzity, poslancov MsZ, zástupcov úradu, dodávateľa tepla či správcov bytov v Humennom.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

ILUSTRAČNÉ FOTO: MIPO
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné