Obchvat mesta Humenné je stále v nedohľadne

Presný termín výstavby obchvatu Humenného, ktorý by odľahčil dopravu v meste, stále nie je známy. Hoci sa o výstavbe tohto dôležitého dopraveného prepojenia diskutuje už niekoľko rokov, vedenia mesta hovorí, že zatiaľ sa ešte nepristúpilo ani k zmenám územného plánu a obchvat sa plánuje len výhľadovo.

Nárast osobnej a nákladnej dopravy na území mesta Humenné a v regióne by odľahčilo vybudovanie obchvatu – preložky cesty I/74 Brekov - Humenné.Zvýšilo by to bezpečnosť a kvalitu dopravného spojenia v danom území. Slovenská správa ciest už pred časom pripravila štúdiu uskutočniteľnosti pre modernizáciu ciest v Prešovskom kraji. Podľa prognóz má v nasledujúcich rokoch doprava na východ od mesta Strážske vrátane Humenného a Sniny rásť výrazne rýchlejšie ako doprava na západ od Strážskeho. Podľa dopravnej štúdie sa počet osobných vozidiel do roku 2045 na východ od Humenného viac ako zdvojnásobí. V súčasnej dopravnej situácii prejde po ceste I/74 na úsekoch mimo obcí 5 – 11 tisíc vozidiel denne. Výstavbou obchvatu sa zaoberali humenskí poslanci na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva.

Poslanec: Pokročili nejak rokovania?

Poslanec Andrej Semanco sa vo svojej interpelácii pýtal vedenia mesta, v akom stave je príprava tohto zámeru. „Či pokročili nejak rokovania o obchvate mesta Humenné, je to cesta I/74. V tých začiatkoch bol trošku problém s Jasenovom. V Jasenove je už nová starostka. Územný plán VÚC trasu jednoznačne určil, takže boli problémy ku vzťahu k územno-plánovacej dokumentácii Jasenova. Zo zákona nie je problém, aby to mesto zabezpečilo, zaplatilo. Je tam v zákone ten paragraf, takže by som chcel vedieť, či to pokračuje alebo je to niekde odložené,“ pýtal sa poslanec a bývalý viceprimátor Andrej Semanco. Pre výstavbu obchvatu je najprv potrebné pripraviť potrebnú zmenu územného plánu mesta Humenné, ktorej  najdôležitejšou zmenou by malo byť práve zapracovanie trasy preložky cesty 1/ 74 Brekov – Humenné, známej ako obchvat Humenného. „V minulom volebnom období prebehli rokovania medzi zástupcami obce Jasenov a mesta Prešov. V tomto období zatiaľ ešte k stretnutiu nedošlo týchto zainteresovaných strán. Je potrebné spraviť spoločnú zmenu územných plánov obce Jasenov a mesta Humenné. K tomu je potrebný súhlas obce Jasenov. Spoločný návrh na zmenu oboch územných plánov musí byť v súlade s územným plánom VÚC Prešov. Obchvat mesta, ktorý je v aktuálnom územnom pláne riešený formou výhľadu, sa zmenou územného plánu zmení na návrh obchvatu na základe projektovej dokumentácie,“ povedal primátor Miloš Meričko.

Humenčania často stoja v kolónach

Viacerí obyvatelia sídliska Pod Sokolejom a Jasenovskej ulice v Humennom sa sťažujú na kolóny áut, ktoré sa každý deň vytvárajú pred križovatkou, ktorá spája Sninskú a Štefánikovu ulicu.Vodiči, ktorí každé ráno jazdia autom zo sídliska Po Sokolejom smerom do centra mesta, si musia vždy odstáť v kolóne niekoľko minút. Kolóny sa vytvárajú na Jasenovskej ulici pred križovatkou, ktorá spája Sninskú a Štefánikovu ulicu. Autá stoja v rade od križovatky až za zákrutu smerom na sídlisko Pod Sokolejom. Kolóny prekážajú nielen viacerým vodičom, ale aj obyvateľom obytných domov. Autá im stoja doslova pod oknami. Humenčania z Jasenovskej ulice sa sťažujú na hluk a výfukové plyny. Viacerí by uvítali, ak by sa premávka v danom úseku zrýchlila a regulovala tak, aby sa nevytvárali kolóny. Štát prestavbu križovatky neplánuje. Kolóny sa pravidelne tvoria popoludní aj na Staničnej ulici na ceste pred nadjazdom. Situácia by sa mohla zmeniť, až keď štát zrealizuje výstavbu obchvatu Humenného. Presný termín začatia výstavby preložky tejto cesty ale zatiaľ nie je známy.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

Milan Potocký
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné