O tom, čo sa deje v Humennom, vie už takmer celé Slovensko

O tom, aká atmosféra a aké medziľudské vzťahy panujú v meste Humenné počas primátorovania Jany Vaľovej, už vie takmer celé Slovensko. Ako spravuje súčasné vedenie mesta niektoré svoje organizácie a ako dopadli ľudia, ktorí s tým nesúhlasili, ukazuje dokumentárny film, ale aj investigatívna reportáž reportéra Pavla Fejéra s názvom „Ľudí v Humennom ovláda strach“.   

To, čo sa deje v meste Humenné, už nezaujíma len miestne regionálne médiá, aktivistov, Humenčanov, ale aj dokumentaristov a redakcie s celoslovenským dosahom. Praktiky, ku ktorým dochádza v Humennom počas pôsobenia primátorky Jany Vaľovej, boli podnetom pre nakrútenie študentského dokumentárneho filmu Eda Cichu, ale aj dôvodom investigatívnej reportáže skúseného redaktora Pavla Fejéra. Reportáž aj film o tom, čo sa deje v Humennom, vyvolali obrovskú diskusiu.  Rozhovor s autorom filmu a o tom, aká atmosféra panuje v Humennom, písal Denník N, portál www.aktuality.sk, ale aj portál tv.sme.sk.

Poslancov do rád škôl by malo schvaľovať zastupiteľstvo, nie primátorka

Reportér Pavol Fejér sa zaujímal, prečo si primátorka privlastnila kompetencie zastupiteľstva, prečo nevyhlasuje výberové konania na post riaditeľov škôl a prečo mestské noviny a televíziu používa na znevažovanie svojich oponentov. Reportáž upozorňuje aj na fakt, že poslancov do rád škôl nedeleguje mestské zastupiteľstvo, ale samotná primátorka. Odborník na samosprávu Michal Kaliňák v reportáži uviedol, že táto kompetencia by mala prislúchať mestskému zastupiteľstvu, a nie primátorke, keďže zastupiteľstvo rozhoduje o tom, aby škola vznikla, prípadne žiada ministerstvo školstva o vyradenie zo siete škôl, rozhoduje o tom, aký veľký rozpočet budú mať školy na ďalší kalendárny rok. Fejér v reportáži poukázal aj na fakt, že v jednom prípade už galantská prokuratúra rozhodla, že o tom, koho obec alebo mesto nominuje do rady školy, nerozhoduje štatutár - primátor, ale celé mestské zastupiteľstvo. „Kompetencie zastupiteľstva sú kompetencie zastupiteľstva, moja kompetencia je moja kompetencia. Na tom si trvám,“ uviedla primátorka počas  mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 24.11.2017. Fejér v reportáži upozornil, že je tu podozrenie, že primátorka takto prekračuje svoje kompetencie. 

Crmoman: Toto je úplný unikát Slovenska

Reportáž poukazuje aj na časté, opakované a dočasné obsadzovanie postov riaditeľov organizácií spadajúcich pod mesto. Na miesto toho, aby bolo vypísané výberové konanie, z ktorého by vzišiel víťaz, v polročných intervaloch vymenúva mesto zastupujúcich riaditeľov. Takýto postup by mal byť v rozpore so zákonom o štátnej správe a zákona o výkone prác vo verejnom záujme. „Uvažujeme o podnete na mesto Humenné z toho dôvodu, že opakovane sa tu niekoľko rokov porušuje zákon. Tie dôvody sú veľmi zvláštne. A myslím si, že v takejto situácii nemôžem mlčať, keď na viacerých školách naraz proste sa stále len do nemoty poverujú riaditelia, nemôže škola normálne fungovať. Toto je úplný unikát Slovenska, takáto situácia sa nestala ešte nikde a v takej to miere, a na toľkých školách,“ uviedol v reportáži prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman. Dodal, že môže ísť o snahu manipulovať a o mocenskú záležitosť.

Poslankyňa: Ľudia sa boja

To, že v meste vládne atmosféra strachu, potvrdila v reportáži aj mestská poslankyňa Mária Cehelská. „Ľudia sa boja ísť svedčiť, pretože sa im niekto pomstí na rodine, na deťoch,“ povedala Cehelská. Podľa učiteľky materskej školy Anny Lopatovej má problémy v Humennom ten, kto nepritakáva a kto má iný názor. Potvrdila to v reportáži aj bývalá poverená riaditeľa Základnej umeleckej školy Daniela Polovková, ktorá chcela podľa bývalého absolventa školy Petra Breinera pomenovať školu. Problémy Polovkovej pokračovali aj potom, čo vystúpila na zhromaždení Za slušné Slovensko. Po proteste mala byť disciplinárne stíhaná aj napriek tomu, že tam vystúpila ako súkromná osoba. Napokon ale potrestaná nebola. „Chcete tu bývať, musíte počúvať. Nebudete počúvať, nenájdete si zamestnanie,“ uviedol v reportáži bývalý primátor Vladimír Kostilník. 

Na reportéra si primátorka čas nenašla

O tom, akým spôsobom primátorka komunikuje s médiami, nasvedčuje aj to, že napriek viacnásobnej snahe reportéra Pavla Fejéra si primátorka na neho čas nenašla. Primátorku navštívil aj priamo na mestskom úrade. Hoci bola v tom čase na magistráte, redaktor nepochodil, pretože primátorka sa prostredníctvom pracovníčky ospravedlnila, že nemá čas. Reportér sa snažil skontaktovať s primátorkou aj v parlamente, keďže je poslankyňou Národnej rady SR, ale neúspešne. Nepodarilo sa mu to ani telefonicky. Napriek tomu, že Jana Vaľová dostala možnosť sa v reportáži vyjadriť, túto možnosť nevyužila. Reportáž okomentovala vo videu pre portál napalete.sk. „Keďže som teraz trošku ostala aj prekvapená, že už dokonca nielenže sa do toho zapojili regionálne médiá, súkromné regionálne médiá, ale už sa začali natáčať filmy,“ uviedla vo videu. „Kto sú títo investigatívni novinári, ktorí väčšinou skončili vo svojich redakciách a mnohí vieme aj prečo,“ povedala primátorka. „Treba sa pýtať, prečo to robí a aký bude mať z toho osoh,“ dodala primátorka na margo odvysielanej reportáže. Innvestigatívny formát Cez Čiaru je výsledkom spolupráce Pavla Fejéra a Nadácie Zastavme korupciu. Celú reportáž si môžete pozrieť na tv.sme.sk  Dokumentárny film Eda Cichu s názvom „Základná umelecká škola Petra Breinera“, ktorý ocenili Cenou divákov a Špeciálnym uznaním na študentskom festivale Áčko, si môžete pozrieť na youtube. Podľa novinárky Jany Ďuraškovej bude v Humennom aj verejné premietanie tohto filmu. Malo by sa uskutočniť tento týždeň v utorok 30. októbra v Check Mate so začiatkom o 18.30 hod.. Verejné premietanie má byť spojené aj s diskusiou.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • ts
  • Humenné

Foto: 

ILUSTRAČNÉ FOTO: MILAN POTOCKÝ
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné