Novinárka oľutovala, že neodmietla napísať rozhovor s primátorkou J. Vaľovou

Novinárka, ktorá písala pred komunálnymi voľbami v dámskom časopise o primátorke Jane Vaľovej, tvrdí, že stokrát oľutovala, že ten rozhovor neodmietla. Vo svojom blogu uviedla, že šéfka ju mala uistiť, že je to jej posledná špinavá práca. Veľmi sa teší, že obyvatelia Humenného volili tak, ako volili, a že sa nenechali ovplyvniť rozhovorom, ktorý urobila s primátorkou.

Pred komunálnymi voľbami sa na Humenčanov pomaly z každej strany valili rôzne volebné noviny, letáky a články, ktoré propagovali jednotlivých kandidátov na post primátora. Rozhovory a články, v ktorých figurovala primátorka Jana Vaľová, vyšli krátko pred voľbami aj v niektorých celoslovenských časopisoch ako Plus 7 dní, Život či v dámskom lifestylovom časopise Madam Eva. Novinárka Silvia Gašparcová, ktorá písala pre mesačník Madam Eva, napísala blog s názvom O politike a pipinách zo ženských časopisov, kde opísala detaily, prečo napísala článok o primátorke Jane Vaľovej a ako k tomu došlo.

Rozhovor s Vaľovou robiť nechcela

Gašparcová napísala rozhovor s primátorkou Janou Vaľovou pod menom Silvia Petríková. Gašparcová vo svojom blogu uviedla, že rozhovor s Janou Vaľovou im predostrela šéfredaktorka ako povinnú jazdu. „Všetci sme boli pobúrení, všetky redaktorky Madam EVY. Rozhovory s politikmi sme doteraz nerobili. Ono sa vám to možno nezdá, ale naše čitateľky nie sú hlúpe. Ako im asi takýto rozhovor vysvetlíme? Špinavú prácu som mala urobiť ja. Nesúhlasila som, oponovala som, ale asi chabo. Šéfka prikázala jasne, mala som ju urobiť ja. Bolo to presne v dobe, keď v našej redakcii vládla stiesnená atmosféra. Takmer ako v Humennom. V redakcii sa šepkalo o racionalizácii, zopár kolegýň redakciu aj opustilo. Dva týždne som nosila v hlave Vaľovú, snívalo sa mi o nej, rozmýšľala som, že podám výpoveď. Lenže kam pôjdem? Do XY iných médií, ktoré vlastní tiež rovnaký majiteľ? Do SME, kde má Penta menšinový podiel? Alebo k inému slovenskému žralokovi? Nakoniec som zostala, pretože, ako už viete, som pomerne váhavá. A šéfka ma uistila, že je to moja posledná špinavá práca,“ napísala na Blogu N Silvia Gašparcová.

Novinárka: Stokrát som to oľutovala

Gašparcová napísala, že v danom čase, keď robila rozhovor s Vaľovou, ešte o dokumente Eda Cichu, ktorý odkryl, aká atmosféra strachu panuje v Humennom, nevedela. „Nikde sa nepísalo o strachu a terore v Humennom. Ak by som mala vtedy tieto informácie, asi by som si tou päsťou tresla a povedala NIE,“ skonštatovala Gašparcová. Uviedla, že stokrát oľutovala, že ten rozhovor neodmietla. „Hlavne po všetkých tých informáciách, ktoré sa vynorili v posledných týždňoch. Táto neblahá udalosť je ale pre mňa v niečom dobrá. Dnes už viem, že nabudúce budem principiálna a tresnem si päsťou.“

Mediálna odborníčka: Z primátorky urobili takmer historickú osobnosť Humenného

Článkom, ktoré boli publikované pred voľbami o Jane Vaľovej, sa venovala aj známa mediálna blogerka a šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová, ktorá hodnotí etiku v žurnalistike, prešľapy novinárov a zásahy do ich práce. Kernová vo svojom blogu konštatuje, že rozhovor s Vaľovou vyšiel v čase, keď časopis Madam Eva bol pod vydavateľstvom News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta. Kernová v blogu uviedla, že vo vydavateľstve Penty vyšlo niekoľko článkov, ktoré vyzerali ako skryté PR pre primátorku a kandidátku v komunálnych voľbách Janu Vaľovú zo Smeru. „Viaceré ju jednostranne ospevovali, chválili či urobili z nej takmer historickú osobnosť Humenného,“ uviedla Kernová na blogu omediach.com. Gašparcová už v súčasnosti pre spomínaný lifestylový časopis nepracuje. Ako sama konštatuje, vôbec to neľutuje. „Dnes som už bývalá redaktorka lifestylových a ženských médií. A to „bývalá“ sa mi píše celkom príjemne. Veľmi sa teším, že obyvatelia Humenného volili tak, ako volili. A že sa nenechali ovplyvniť priateľským a nekonfliktným rozhovorom o tom, ako skĺbiť rolu matky a političky,“ uviedla na záver vo svojom blogu. Mediálna odborníčka Miroslava Kernová ocenila otvorený blog Gašparcovej. „Oceňujem redaktorku, že síce neskoro, ale že sa ozvala, ešte takto verejne, a popísala, ako k rozhovoru došlo.“

Meričko porazil Vaľovú výrazným rozdielom

Ani rozhovory a články v celoslovenských časopisoch, ktoré „ospevovali“ primátorku Janu Vaľovú, nestačili na to, aby svoj post obhájila. V komunálnych voľbách, ktoré sa uskutočnili v sobotu 10. novembra, prehrala s protikandidátom a jej najväčším rivalom Milošom Meričkom (OĽaNO, KHD, SaS, Strana občianskej ľavice, Strana práce, Progresívne Slovensko, Spolu - občianska demokracia) výrazne. Kandidát širokej koalície ju porazil o 2 521 hlasov. Kým Vaľovej (Smer-SD, MOST-HID, SZS) dalo svoj hlas 4 391 voličov, Miloš Meričko získal až 6 912 hlasov.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

ILUSTRAČNÉ FOTO: MILAN POTOCKÝ
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné