Nejasný majiteľ Nexisu si určuje podmienky podnikania

Kto ovláda políciu, ktorá až príliš často asistuje pri spore dvoch firiem?

Pol roka po reštrukturalizácii firmy Nexis Fibers, a. s., spomínaná spoločnosť odmieta platiť za parkovanie svojich vozidiel v areáli Priemyselného parku Chemes. Dokonca sa sama rozhodla určovať ceny, ktoré je ochotná platiť za dodávané energie a služby. Ostatné firmy pritom platia podľa platného cenníka. Nexisu sa dokonca zrazu nepozdáva ani výkon strážnej služby, ktorá v areáli Priemyselného parku Chemes vykonáva kontroly, zabezpečuje poriadok a bezpečnosť už viac ako 26 rokov. Čo je za tým?

Spomínaná firma sa zjavne sama a svojvoľne rozhoduje, za čo bude platiť a za čo nie. Začala sa tak správať už pri prenájme pozemkov a „Haly A“, ktoré užívala v areáli Priemyselného parku Chemes. Spoločnosti Chemes sa rozhodla po reštrukturalizácii platiť len 50 percent zo sumy nájmu!!! Aj preto firma Chemes vypovedala Nexisu v septembri 2017 nájom. To ale ani zďaleka nie je všetko. Nexis sa dokonca rozhodol, že sám si bude určovať, koľko má platiť aj výrobcovi a dodávateľovi energií. Na základe návrhu Nexisu na zálohové platby Okresný súd v Humennom neodkladným opatrením rozhodol, že budú platiť nimi navrhovaných len 80 percent z ceny, ktorú platia ostatní nájomcovia v priemyselnom parku s tým, že doporučil dohodu medzi stranami v oblasti cien. Nexis si rovnako sám určil, koľko bude platiť za služby. Aby to nebolo málo, tak aj z ceny za služby si odpočítavajú rôzne vymyslené škody. Jednoducho sú ochotní platiť len za to, čo oni uznajú za vhodné. Podľa nás je to naozaj nehoráznosť a neakceptovateľné, ak nájomca nerešpektuje stanovené ceny. Správa sa potom ako zákazník v obchode, ktorého absolútne nezaujímajú regálové ceny, ale len tie, ktoré si sám vymyslí. Ak si zákazník v nákupnom centre naloží do nákupného košíka tovar za 8 eur, nemôže predsa zaň pri pokladni zaplatiť len 5 eur. Skúste sa takto správať v ktoromkoľvek obchode, potravinách alebo nákupnom centre a uvidíte, aká bude reakcia obchodníka. Zákazník predsa nemôže ignorovať platný cenník a sám si určovať ceny, ktoré si vymyslí, a obchodník ich potom bude musieť strpieť a akceptovať.

Prečo im prekáža, ak si strážna služba koná svoju prácu?

V roku 2017 po reštrukturalizácii došlo k zmenám v majiteľskej štruktúre Nexisu, z ktorej nie je jednoznačne jasné, kto je majiteľ. Aj keď to nie je jasné, možno má vplyv a dosah na políciu. Po reštrukturalizácii firma Nexis odmietla platiť parkovné v areáli Priemyselného parku Chemes. Všetky firmy pritom v areáli parkovné platia. Navyše firma Nexis oznámila listom, že strážna služba, ktorá kontroluje vozidlá prichádzajúce a vychádzajúce z areálu, ich nemá právo kontrolovať. Strážna služba pritom zabezpečuje ochranu priemyselného parku a vykonáva kontroly od roku 1993. Po 26 rokoch jej činnosti sa novému vedeniu Nexisu nepozdáva jej práca. Čo je za tým? Prečo chce nájomca zaviesť nové pravidlá, ktoré takmer tri desaťročia akceptovali všetky firmy vrátane aj samotného Nexisu pred reštrukturalizáciou? Prečo sa firma snaží rozhodovať o tom, ako má prebiehať stráženie v Priemyselnom parku Chemes? Nexis je predsa len jedna z mnohých firiem, ktoré pôsobia v parku, aj keď významná. Na naše veľké prekvapenie, zo sporu dvoch spoločností Nexis a Chemes začala byť zrazu problémom aj strážna služba. Dokonca natoľko „závažným“, že to začala prešetrovať aj polícia. Výsledkom tohto šetrenia je, že polícia sa stotožnila s pochybnými názormi Nexisu a strážnej službe odobrala licenciu. Nedávno vzniknutý problém nás utvrdzuje v tom, že v spore Nexisu a Chemesu je polícia až príliš vysoko aktívna na podnet Nexisu. Jedine, že by išlo o obrovskú náhodu galaktických rozmerov. V súčasnosti, keď Chemes má novú strážnu službu, nastali opäť problémy, 12. marca, už ani nie na naše prekvapenie, doniesla prepravná spoločnosť Speed Trans Humenné jednu krabicu, ktorej obsah strážna služba nevedela identifikovať, pretože neboli od nej ani žiadne patričné sprievodné doklady. Preto pracovníci strážnej služby volali do Nexisu, aby zdokladovali, čo sa v krabici nachádza. Na počudovanie konkrétny doklad doniesol osobne podpredseda predstavenstva Nexisu. V tom čase prišla z opačnej strany vrátnice policajná hliadka, ktorá sa začala pýtať na problém medzi firmou Nexis a strážnou službou. Hliadke bolo vysvetlené, že ide o problém dvoch firiem, čo nepodlieha akémukoľvek zásahu polície. Zdá sa, že hliadka tomu možno porozumela, ale napriek tomu odišla v sprievode podpredsedu predstavenstva Nexisu. Už na druhý deň 13. marca v ranných hodinách tu znova bola polícia, ale tentoraz z KRPZ Prešov a skontrolovala výkon strážnej služby. O pár hodín na to „zasahovali“ policajti z Humenného pri donáške 15 porcií obedu do firmy Nexis (Poznámka: Nexis má 350 zamestnancov). Je preto namieste otázka: Naozaj potrebuje dovozca stravy policajný sprievod? Znova počas kontroly hliadka odišla v sprievode podpredsedu predstavenstva Nexisu.

Svojvoľná výroba energií ohrozuje funkčnosť celého priemyselného parku

Priemyselný park Chemes funguje na princípe, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je firma Chemes, ktorá vyrába energie ako teplo, tlakový vzduch, chlad, elektriku, dusík, technické vody a zabezpečuje všetky inžinierske siete potrebné na podnikanie. Každá firma, ktorá sa nachádza v priemyslom parku, sa pri vstupe zaviazala, že si nikdy nebude vyrábať žiadne energie ani jej činnosť nebude smerovať k výrobe energií, lebo tým pádom je ohrozená funkcionalita priemyselného parku. Firmy vstupujú do priemyselného parku s tým, že sa budú venovať len svojmu podnikaniu, a nie výrobe energií. To je osvedčené vecným bremenom na Katastrálnom úrade v Humennom a týka sa všetkých, ktorí podnikajú v parku. V tejto súvislosti bolo zaujímavé zistenie strážnej služby, ktorá 27. februára 2019 kontrolovala na vstupnej bráne kamión. Pracovníci zistili, že v kamióne sa nachádza energetické zariadenie, ktoré si Chemes neobjednal a o ktorom nikto spoločnosť Chemes neinformoval. Kamión preto, samozrejme, nebol vpustený do areálu priemyselného parku. Je zaujímavé, že ku kamiónu so zariadením sa najprv nikto nehlásil. Až v popoludňajších hodinách jeden z predstaviteľov Nexisu sa snažil situáciu vysvetliť a sľúbil doložiť dokumentáciu. Samozrejme, ju v dohodnutom čase nedoložil.

Sú to len náhody alebo riadený proces?

Priemyselný park Chemes funguje v Humennom od roku 1993. V súčasnosti je najväčším v Prešovskom kraji. V parku Chemes v súčasnosti pracuje takmer 1900 zamestnancov a rozkladá sa na 64 hektároch. Obrat firiem je spolu okolo 200 mil. eur. V parku Chemes pôsobia najmä firmy zo zahraničia – z Dánska, Švajčiarska, Rakúska. Výhodné podmienky v parku a kvalitný ľudský potenciál v Humennom ich motivovali k tomu, že sa rozhodli rozširovať výrobu práve tu. Za 26 rokov jeho existencie neboli žiadne významné súdne spory ani výrazné problémy medzi prevádzkovateľom priemyselného parku a nájomcami. Do dnešného dňa každá firma v priemyselnom parku platí za energie a služby podľa platného cenníka, len Nexis si určuje ceny, ktoré je ochotný zaplatiť. Musíme konštatovať, že ani s touto firmou neboli v minulosti problémy, začalo sa to až potom, keď došlo k nezhodám medzi akcionármi Nexisu, ktorých problémy sa, žiaľ, začali prenášať aj na chod priemyselného parku.

Chemes kladie dôraz na zamestnanosť a spokojnosť ľudí

V 26-ročnej histórii Priemyselného parku Chemes nebol zásadný problém so žiadnou firmou podnikajúcou v jeho areáli. Vážne problémy sa objavili len v spoločnosti Nexis, ktorú ešte pred reštrukturalizáciou niekto vykradol. Aj keď bol vo väzbe jeden z bývalých majiteľov, nebuďme naivní, že za rozkrádaním firmy bol len jeden človek. Preto si s trpezlivosťou počkáme na výsledky vyšetrovania švajčiarskej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktoré by mali odhaliť rozkrádanie firmy Nexis. Čo nás ale mrzí, je fakt, že ani v súčasnosti nepoznáme reálnych majiteľov tejto firmy. Preto sa otvorene pýtame: Kto sa rád skrýva? Tento neznámy vlastník prostredníctvom svojho manažmentu zostal dlžný za dodávku energií a služieb už takmer 2 milióny eur. Navyše platí len toľko, koľko uzná vhodné. Už vyššie spomínaný pokus inštalovať energetické zariadenie do areálu priemyselného parku je len ďalšou škandalóznou udalosťou, ktorá potvrdzuje neštandardné praktiky tejto firmy. Spoločnosti Priemyselný park Chemes, s. r. o., a Chemes, a. s., Humenné sa vždy správali a správajú zodpovedne k firmám, ktoré pôsobia v parku, pretože majú na zreteli nielen ich podnikateľský úspech, ale hlavne zamestnanosť a spokojnosť ľudí. Na rozdiel od iných predstaviteľov firiem, ktoré pôsobili v parku a svoje firmy priviedli do krachu. Chemes dodáva a vždy bude dodávať nájomcom a firmám, ktoré pôsobia v parku, energie a poskytovať služby tak, aby nebola ohrozená ich podnikateľská činnosť. Zároveň si ale nemôže nechať diktovať od nájomcu podmienky, ktoré môžu vážne ohroziť nielen chod celého priemyselného parku, ale aj firiem, ktoré tu pôsobia a zamestnávajú stovky ľudí.

 

 

UPOZORNENIE: V televízii bola odvysielaná reportáž o stravovaní v Priemyselnom parku Chemes. Naše odpovede na KLAMSTVÁ KLAMÁROV z Nexisu sa dozviete v najbližšom vydaní.

 

Autor: 

  • Vedenie spoločnosti Chemes
  • a. s.
  • Humenné
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné