Na trase valašskej kultúry s médiami... Zachovajme si svoje slovenské dedičstvo

Vďaka projektu financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom projektu INTERREG Poľsko - Slovensko, ktorého súčasťou je aj Detská organizácia FÉNIX Snina, sa v septembri uskutočnila trojdňová študijná návšteva pre zástupcov médií, s pohľadom na kultúrne a prírodné dedičstvo. Takéto prezentácie našej slovenskej ľudovej kultúry sú v dnešnej dobe veľmi prínosné, hlavne z dôvodu, aby sme o svoje nádherné tradičné slovenské dedičstvo našich predkov neprišli.

Na slovenskej strane viedla trasa cez Žilinský kraj a na poľskej strane Sliezskym a Malopoľským vojvodstvom. Absolvovali sme prehliadku najdôležitejších miest na tejto trase... stretnutia s bačami a prezentáciu živej valašskej kultúry.

Stretnutie v kováčskej a zvonárskej dielni Stanislava Otrubu v Zázrivej sme absolvovali v prvý deň. Nasledovala prehliadka expozície syrov a obchodu s mliečnymi a regionálnymi výrobkami s ukážkou výroby korbáčikov. Počas obeda boli podávané výlučne typické regionálne jedlá. Ďalej nasledoval presun na poľskú stranu a návšteva salaša karpatskej brány - pastierskej krajiny v Koniakowe.

Nasledujúci deň sme navštívili tradičnú beskydskú kolibu s ukážkou výroby syrov, v Beskydskom múzeu v mestečku Wisla sme sa oboznámili s pastierskou expozíciou a s enklávou dreveného stavebníctva nachádzajúceho sa pri múzeu. Nevšedným zážitkom bola návšteva salaša vysoko v horách, kde nás bača oboznámil, ako v jeho prípade sa žije a pracuje na salaši počas celého roka. Obed v Istebnej bol zameraný na ochutnávku regionálnych jedál z jahňacieho i baranieho mäska.

Popoludní nasledovala prezentácia pastierskych hudobných nástrojov. Podvečer sme mali možnosť sledovať sťahovanie ovčích stád do dolín na zazimovanie, ktoré už začalo aj reálne. Večera bola podávaná výlučne z domácich produktov od pestovateľov z blízkeho okolia.

Na záver môžeme konštatovať, že našim priateľom v Poľsku sa tvrdou prácou a propagáciou tradícií darí udržiavať valašskú kultúru a jej výhody naďalej. U nás na Slovensku to začína byť vážnym problémom. Ťažká celoročná práca v horách na salašoch mladých nástupcov, žiaľ, neláka. V súčasnosti len málo mladých ľudí vyhľadáva nezištnosť, len minimum nadšencov je ochotná zanechať blahobyt veľkomesta a pristúpiť na cestu prírodného dedičstva, ktoré napĺňa človeka hlavne duchovne - v súžití s prírodou, kultúrou, remeslom, ľuďmi a zvieratami. Vďaka Detskej organizácii Fénix Snina sa aj v našom okrese verejnosti predstavili jednotlivé remeselné činnosti salašníctva a tradícií spojených s valašskou kultúrou.

Autor: 

  • Peter Filakovský
  • -MJK-; Slovensko
  • Poľsko;

Foto: 

ARCHÍV PF
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné