Na rekonštrukciu kultúrneho strediska potrebuje mesto 2 milióny eur

Nelichotivý stav budovy Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Humennom si podľa poslancov aj vedenia mesta vyžaduje rekonštrukciu. Tá by mala stáť podľa odhadov približne 2 milióny eur. Samospráva tvrdí, že nákladnú rekonštrukciu si z vlastného rozpočtu dovoliť nemôže, pretože by musela obmedziť iné investičné aktivity. Mestu zatiaľ nie sú priaznivé ani aktuálne eurofondové výzvy.

Stavom budovy MsKS sa zaoberali poslanci počas prerokovania správy o činnosti a hospodárení Mestského kultúrneho strediska za uplynulý rok. MsKS organizuje približne 400 podujatí ročne, ktoré navštívi približne 70-tisíc ľudí. Mesto prispieva na činnosť a prevádzku MsKS sumou viac ako 325-tisíc eur. Mestské kultúrne stredisko v predloženej správe konštatuje, že jeho činnosť ovplyvňuje nedokončená rekonštrukcia budovy. „Čoho dôsledkom sú nepriaznivé vnútorné podmienky pre návštevníkov i zamestnancov – v zimnom období chladné prostredie a úniky tepla a v letnom období vysoké teploty, ktoré ohrozujú zdravie zamestnancov, ale i nové technické zariadenia – napr. kinotechniku. Na teplotné podmienky sa sťažujú aj návštevníci filmových predstavení i užívatelia priestorov počas súkromných akcií.“ Minulý rok vykonala organizácia opravu fasády na budove MsKS za 2 813 eur, oprava dažďovej kanalizácie stála 3 264 eur (nahradenie trasy na budove MsKS, ale aj priamo v budove, keďže poškodená kanalizácia spôsobovala zaplavovanie elektrorozvodne), pravidelná údržba digitálneho kina vyšla na 2 700 eur vrátane výmeny lampy, oprava bleskozvodu na budove MsKS a iné drobné opravy stáli viac ako 4-tisíc eur.

Riaditeľka: Na rekonštrukciu treba možno 2 milióny

Na stav budovy sa pýtali riaditeľky MsKS Marty Helemikovej viacerí poslanci. „Ako to vyzerá s prerábkou v celej budove, keďže je dosť v katastrofálnom stave s klimatizáciou? Humenčania sa dosť sťažujú,“ povedal poslanec Tomáš Šudík. Zaujímal sa, či mesto a MsKS majú možnosť na rekonštrukciu tohto objektu čerpať eurofondy. „Čo sa týka našej budovy, je to také technické múzeum,“ skonštatovala riaditeľka MsKS. Potvrdila, že zaznamenali sťažnosti návštevníkov, ktorí sa ponosujú najmä na zimu a chlad. Helemiková vysvetlila, že podľa projektu by len zateplenie vrchnej časti budovy a strechy vyšlo na približne 300-tisíc eur. „Ak by sa aj vysúťažila nižšia suma, čo predpokladáme, že by bola, aj tak by sa to pohybovalo 200 – 220-tisíc, to je náš takýto skromný odhad. To je iba časť,“ uviedla.

Podľa Helemikovej ich trápi aj stavebný hasiaci prístroj. „Máme ho jediný na Slovensku a spravuje ho iba jediná firma. Teraz s ňou máme problém, pretože sú jediní, tak si stanovujú ceny, aké oni chcú. Bez toho požiarneho systému my fungovať nemôžeme, nedovolia nám hasiči,“ dodala Helemiková a pokračovala, „nemáme vhodnú klimatizáciu, jednoducho strašne veľa faktorov tam toho je. Je tam strašná suma na tú rekonštrukciu, to by bolo možno aj 2 milióny eur.“

Poslanec Jozef Oľha tvrdí, že niektorí Humenčania radšej cestujú na kultúrne podujatia do Vranova nad Topľou.

„Dal by som vám do pozornosti susedné mesto Vranov, ktoré má kultúrny dom asi najlepší na celom Slovensku, tá vybavenosť aj návštevnosť v tom meste je na vysokej úrovni. Veľa ľudí chodí radšej do Vranova ako tu do Humenného. Naozaj, ten náš kultúrny dom bude treba dať do poriadku,“ povedal poslanec Jozef Oľha.

Z eurofondov nebola vhodná výzva

Riaditeľka vysvetlila, že na rekonštrukciu budovy sa snažili získať financie z eurofondov. „Stále sme pre niečo diskvalifikovaní pri týchto výzvach. Alebo je to podmienka, že nesmieme prenajímať žiadnu plochu, nesmieme vykazovať zisk, potom, že je to zase, že nesmú to byť kultúrne strediská. Stále nás niečo diskvalifikuje. Čakáme na nejakú výzvu, ktorá nám to dovolí, snažíme sa, riešime to, ale jednoducho stále sme pre niečo diskvalifikovaní.“ Slová riaditeľky potvrdil aj primátor Miloš Meričko. „Teraz je výzva na európske fondy, práve sa týkajú kultúrnych záležitostí, ale musí to byť kultúrna pamiatka. Inak vo všeobecnosti všetky eurofondové výzvy sú také, tak do nejakého percenta myslím, že 15 percent vo všeobecnosti aj to sa ale nesmie prenajímať v tom väčšom rozmere. Zisky z nejakých komerčných činností by tam nemali byť. Keďže mestské kultúrne stredisko máme v takom merítku, tak jednoducho nemôžeme žiadať,“ spresnil Meričko. „Čo sa týka výziev rôznych eurofondových, čo by sme aj chceli nejako riešiť, tak sú tam obmedzenia, ako aj hovorila riaditeľka. Druhá vec taká kľúčová je, ak do toho investujeme vo veľkom z vlastných peňazí, obmedzíme cesty, chodníky? Tak sa dá aj z toho urobiť niečo krásne, ale zatiaľ sme v režime v takom, v akom sme,“ uzavrel primátor.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

Milan Potocký
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné