Miloš Meričko bude novým primátorom Humenného

Kandidát širokej koalície na post primátora Miloš Meričko bude novým primátorom mesta Humenné. Úradujúcu primátorku Janu Vaľovú porazil s vysokým náskokom. Široká koalícia podporujúca Merička získala aj väčšinu poslancov v mestskom zastupiteľstve.

Volebná účasť v meste Humenné dosiahla takmer 47 percent. Z 27 578 oprávnených voličov prišlo k volebným urnám 12 934 voličov. Miloš Meričko (OĽaNO, KHD, SaS, Strana občianskej ľavice, Strana práce, Progresívne Slovensko, Spolu - občianska demokracia) získal presne 6 912 hlasov. Dosluhujúca primátorka Jana Vaľová 4 391. Meričko berie výhru s veľkou pokorou a rešpektom. „Pretože to nie je jednoduché byť primátorom a byť zodpovedný za ľudí. Pre mňa je asi taká kľúčová vec zmeniť atmosféru v našom meste, aby bola voľnejšia, aby sa tu naozaj ľudia nerozdeľovali na tých našich a tých ostatných. Chcel by som, aby sa opäť podarilo vytvoriť v Humennom atmosféru pokoja, spolupráce,“ uviedol pre TASR. Pevne verí, že všetci novozvolení poslanci budú ťahať za jeden koniec povrazu spolu s primátorom "a že sa nám podarí v tom meste urobiť pre ľudí mnoho dobrých vecí". Podľa vlastných slov očakával, že predvolebná kampaň nebude veľmi pekná. „Obzvlášť z jednej strany, žiaľ, to sa aj splnilo,“ podotkol s tým, že ako kandidát si bol vedomý toho, že vstupuje do arény, "kde sa nejaké údery dostávajú". „Ale to, že do toho bola zatiahnutá moja rodina, deti a tak ďalej, to myslím, že už prekročilo všetky medze, ale, chvála Bohu, je to za nami a treba urobiť nejakú hrubú čiaru a naozaj, ak chceme zmeniť atmosféru v našom meste, tak budeme musieť aj my byť trošku tolerantnejší,“ uzavrel. Dosluhujúca primátorka mesta Humenné Jana Vaľová (Smer-SD) priznala na sociálnej sieti prehru. Voličom sa poďakovala za každý hlas a zároveň uviedla, že zanecháva mesto v lepšom stave. „Ďakujem za každý hlas, ktorý som od Humenčanov dostala. Mesto zanechávam vo výrazne lepšom stave, v akom som ho pred ôsmimi rokmi preberala. Mesto zanechávam s plnou 'kasou' a s piatimi schválenými projektmi z európskych fondov,“ uviedla. Pokračovala, že rešpektuje rozhodnutie ľudí, aj keď ju veľmi mrzí, že k nemu došlo po antikampani voči jej osobe, akú ešte Slovensko nezažilo. „Humenné som si vybrala ako miesto na celý život a nič sa na tom nemení. Bolo mi cťou môcť podieľať sa na jeho rozvoji,“ uzavrela.

J. Marosz: Humenné sa stalo symbolom zlomu
Volebný výsledok v Humennom, kde primátorku Janu Vaľovú (Smer-SD) strieda Miloš Meričko (OĽaNO, KHD, SaS, Strana občianskej ľavice, Strana práce, Progresívne Slovensko, Spolu - občianska demokracia), sa stal symbolom zlomu v spoločnosti. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal poslanec NR SR Ján Marosz (OĽaNO). „Humenné bola silná bašta Smeru-SD. A verím, že tak, ako Meričko vyhral v Humennom, je tu veľká nádej, že v roku 2020 si zoberú ľudia Slovensko späť do svojich rúk,“ poznamenal.

Autor: 

  • mpo
  • TASR
  • Humenné

Foto: 

MIPO
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné