Mesto prenajme rozsiahly pozemok za smiešnych 47 eur a 70 centov na rok, upozorňuje poslanec

Mesto Humenné prenajme rozsiahlejší pozemok o rozlohe 477 metrov štvorcových, ktorý sa nachádza na Sídlisku III., len za 47 eur a 70 centov na rok. Poslanec Ivan Hopta považuje tento prenájom za nevýhodný a tvrdí, že ide o smiešnu sumu. Podľa vedenia samosprávy je prenájom v súlade so zásadami hospodárenia s majetkom mesta.

 

Humenskí mestskí poslanci schválili prenájom mestského pozemku, ktorý sa nachádza v blízkosti súkromnej materskej školy na Třebíčskej ulici.Pozemok o rozlohe 477 metrov štvorcových získa Občianske združenie Aura, ktoré prevádzkuje súkromnú materskú školu a detské jasle. Za jeden meter štvorcový zaplatí mestu ročne len 10 centov bez DPH. Za celú výmeru je to len 47 eur a 70 centov na rok. Poslanci schválili prenájom pozemku spôsobom hodným osobitného zreteľa na dobu neurčitú. Občianske združenie má vybudovať na vlastné náklady oplotenie prenajatého pozemku z dôvodu zabezpečenia bezpečnosti detí pri pobytoch vonku. V budúcnosti plánuje na predmetnom pozemku vybudovať aj detské ihrisko. Mesto očakáva, že prenájmom danej parcely sa v meste zvýši kapacita obsadenosti detí predškolského veku v oboch zariadeniach pre možnosť pobytu mimo vnútorných priestorov zariadení.

Poslanec: Je to smiešna a nehanebná čiastka

Poslanec Ivan Hopta tento prenájom kritizuje. „Ja si myslím, že treba hneď na úvod povedať, že žiadateľom na tento pozemok je predseda predstavenstva 1. Humenskej, pán Gregorovič, ktorý je zároveň šéfom Aury a žiada od nás pozemok, ktorého výmera je 477 metrov štvorcových, čo je takmer päť árov. Ja som na poslednom rokovaní zastupiteľstva, keď sme schvaľovali tento zámer, hovoril o tom, že je nemorálne žiadať, aby za jeden meter štvorcový platil ročne 10 centov. To znamená, že za celý pozemok ročne 47 eur a 70 centov. Minimálne by bolo treba jedno euro za 1 meter štvorcový,“ povedal poslanec a pokračoval, „chcete tento pozemok schváliť za nehanebnú čiastku 47 eur a 70 centov,“ uviedol Hopta pred hlasovaním o prenájme pozemku. „Chce od poslancov, aby mu za smiešnych 47 eur a 70 centov ročne schválili tento pozemok,“ zdôraznil Hopta, ktorý zároveň vyzval všetkých poslancov, aby za tento návrh nehlasovali. „Máte chrániť záujmy občanov mesta,“ odkázal Hopta poslancom. „Tento pozemok na Sídlisku III. patrí verejnosti, a keď ho chceme zobrať verejnosti, tak nie za smiešnych 47 eur 70 centov,“ uviedol poslanec. Poslankyni Márii Cehelskej prekáža, že plochu nebudú môcť využívať všetky deti zo sídliska. „Pokiaľ by to bolo pred deti zo sídliska, nemám s tým problém, ale keď sa to ohradí len pre deti zo škôlky, s tým mám problém,“ uviedla Cehelská.

Viceprimátor: Pozemok nikomu nebude chýbať

Zástupca primátorky Andrej Semanco je presvedčený, že nájomca pozemok zveľadí. „Ja si myslím, že ten pozemok nikomu nebude chýbať, on ho určite zveľadí tak, že sa nebudeme zaň hanbiť,“ povedal viceprimátor Semanco. Poslanec Milan Kulik v prenájme nevidí nijaký problém. „Táto plocha, ktorá je tam uvádzaná, mesto stojí náklady na udržiavanie. Túto plochu nevyužívajú ľudia, ktorí tam bývajú. Plocha, ktorá bude pridelená materskej škôlke, sa nepredáva, dáva sa do prenájmu a ostane zelená. Čiže nebude ju mesto musieť udržiavať a ostane zelená. Tak teraz ja neviem, či náhodu to nie je nám ešte výhodnejšie. A je to pre deti, deti z Humenného. Nevidím v tom nijaký problém,“ povedal Milan Kulik. Primátorka Jana Vaľová uviedla, že prenájom pozemku je v súlade so zásadami hospodárenia s majetkom mesta. Spresnila, že všetkým ľuďom mesto prenajíma za 10 centov pozemky na udržiavacie účely.

Poslanec: To bude na podnikateľské účely

„Hovoríte, že na udržiavacie účely, s tým by som ja nemal problém. Ale to nebude na udržiavacie účely, to bude na podnikateľské účely, pretože tento pozemok sa ohradí, budú tam, trebárs ja neviem, nejaké športové zaradenia. Ale budú výlučne pre deti, ktoré túto súkromnú materskú školu navštevujú. Ak by to bolo vonku neohradené, prosím. To bude na podnikateľské účely,“ doplnil Ivan Hopta. Poslanec Milan Kulik tvrdí, že pozemok musí byť ohradený. „Samozrejme, že musí byť ohradený, tie deti tam behajú, že by sa niečo stalo napríklad?“ reagoval Kulik. Dodal, že občianske združenie ohradí plochu za svoje vlastné peniaze a vybuduje detské ihrisko za svoje vlastné peniaze. „Mali by sme mu poďakovať,“ dodal Kulik. Mestskí poslanci napokon prenájom pozemku schválili. Za prenájom boli 15 poslanci, traja boli proti a jeden sa zdržal.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

Milan Potocký
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné