Medzinárodné plavecké preteky - Cena mesta Humenné - XVIII. ročník

Svoju históriu písali v sobotu 7. apríla po osemnásty-krát v našom meste Medzinárodné plavecké preteky. Na Cene mesta Humenné sa stretli plavci, ktoré majú dobré meno nielen u nás, ale aj za hranicami našej republiky. Pretekári z osemnástich klubov Slovenska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Ukrajiny (132 mužov a 125 žien), spolu 257 štartujúcich sa po slávnostnom otvorení prezentovalo na štartové bloky siedmich dráh 25-metrového krytého bazéna.

Na otvorení plaveckých pretekov sa zúčastnili - zástupca primátorky mesta  Ondrej Semanco,  riaditeľ ŠRaSZ Peter  Ždiňák a predseda plaveckého klubu Chemes Humenné, Marián Tomahogh. Pri nástupe rozhodcov boli odmenení najúspešnejší domáci plavci z minulej plaveckej sezóny - medailisti z Majstrovstiev Slovenska 2017, menovite: Boris Barica, Sarah Čajbiková, Petra Frivaldská, Dominik Luksaj, Lenka Melničáková, Michal Pandoš, Martin Ján Vaceľ, Oliver Verba, Nina Vološinová a Zuzana Pavlíková, ktorá si svoje osobné výkony najviac vylepšila a stala sa skokankou roka.

Domáci tréneri nominovali všetko, čo doma máme - 29 mužov (chlapcov) a 34 žien (dievčat): J. Luksaj, D. Levický a J. Pencák družinu od 8 do 12 rokov, M. Tomahogh 11 – 13-ročných, Z. Kirschner 14-ročných a starších.

Osemročná Hana Mydlová stála na striebornom stupni víťazov za 100 m voľný spôsob a trikrát sa postavila na bronzový stupeň - 50 m voľný spôsob, 50 a 100 m znak.

Sarah Marcinová si domov odniesla striebornú medailu v disciplíne 100 m polohové preteky a bronz získala v prsiach na 100 metrov.

Alexandra Kračuníková skončila tretia v kraule na 100 metrov a Nina Regulová tiež na rovnakom stupni víťazov v disciplíne 100 m polohové preteky.

Deväťročný Filip Luksaj si skompletizoval zbierku medailí nasledovne - zlato 50 a 100 metrov prsia, striebro 100 metrov voľný spôsob, bronz 100 metrov znak.

Kristián Gabrík dvakrát stál na zlatom stupni víťazov - 50 a 100 metrov voľný spôsob.

Šimon Račko zaplával zlatého motýlika na 100 metrov a trikrát mu na hruď zavesili strieborné medaily - 50 m znak, 50 m prsia a 100 m polohové preteky.

Laura Ovšanyová získala dve bronzové medaily - 100 m voľný spôsob a 100 m prsia, Sophia Sotáková jednu za 50 m voľný spôsob.

Jedenásťročná Valerie Semotamová plávala zlaté prsia - 50 a 100 metrov, strieborný voľný spôsob - 50 a 100 metrov, aj 100 m polohové preteky. Bronz získala dvakrát - 50 m motýlik a 200 m polohové preteky.

Oliver Verba v motýliku na 100 metrov nepustil pred seba nikoho a dvakrát stál na striebornom stupni víťazov - 50 m motýlik a 200 m polohové preteky.

Mária Balogáčová dva-krát doplávala na striebornej pozícii - 50 m motýlik, 200 m polohové preteky a päť-krát na bronzovej - 50 a 100 m prsia, 100 m voľný spôsob, motýlik a polohové preteky.

Petra Vasiľková zaplávala bronzový znak na 50 metrov.

Dvanásťročný Dominik Luksaj mal zlatý deň. Zvíťazil šesťkrát - 50 a 100 m prsia, 50 m motýlik, 100 m znak, 100 a 200 m polohové preteky. Zbierku medailí si doplnil striebrom v motýliku na 100 m a bronzom v znaku na 50 metrov.

Timotej Leško zvíťazil v kraule na 100 metrov a päťkrát stál na striebornej pozícii - 50 m voľný spôsob, znak a motýlik, 100 a 200 m polohové preteky.

Zuzana Pavlíková v kraule na 50 metrov získala striebornú a na 100 m bronzovú medailu.

Trinásťročná Ema Borščová plávala 100 m prsia bronzovo a taktiež Martin Ján Vaceľ prsia na 50 metrov.

V juniorskej kategórii Lenka Melničáková získala tri zlaté medaily - 50 m prsia, 50 m motýlik a 100 m polohové preteky, a zbierku medailí doplnila striebrom na 100 m prsia a bronzom v motýliku na 100 metroch.

Sarah Čajbiková zvíťazila v znaku na 50 m, bronz si vyplávala v najkratšej krauliarskej disciplíne na 50 metrov.

Strieborný deň si na pretekoch urobil Denys Breznyak - druhé miesta mu patrili v disciplínach 50 a 100 m voľný spôsob, 50 a 100 m motýlik, 100 m polohové preteky.

Aj Nina Vološinová bola strieborná - už tradične v motýliku na 50 a 100 metrov.

Tri strieborné medaily si domov odniesla Terézia Terifajová - 50 m prsia, 100 m voľný spôsob, 100 m polohové preteky.

Po jednom bronze získali Natália Babjaková - 50 m motýlik a Samuel Onderišin - 100 m znak.

Plavci z Humenného získali celkom 77 medailí (19 zlatých, 27 strieborných a 31 bronzových). V medailovom hodnotení tejto súťaže sme získali prvé miesto pred plavcami z Košíc.

Na záver pretekov boli odmenení plavci za najlepšie bodové výkony, ktorým boli odovzdané poháre. V kategórii mužov pohár získal Przemyslaw Czaja z Poľska. Druhý najlepší výkon patril nášmu domácemu plavcovi Denysovi Breznyakovi. V kategórii žien zvíťazila naša Sarah Čajbiková pred Zsófi Suba z Maďarska. Na treťom mieste sa umiestnila tiež naša pretekárka Lenka Melničáková.

Podľa slov trénerov vydarené podujatie v Humennom sa síce skončilo až večer a pretekári odchádzali do svojich domovov už za tmy. Našim domácim pretekárom sa mimoriadne darilo a na pretekoch si vytvorili 239 osobných rekordov, k čomu ich donútila silná konkurencia nielen zo Slovenska, ale i zahraničia.

Poďakovanie za úspešný priebeh a podporu XVIII. ročníka medzinárodných plaveckých pretekov patrí trénerom plaveckého klubu, vedeniu mesta a Správe rekreačných a športových zariadení.