Martin Hyška je vicemajstrom v slalome na tento rok. Prvá jazda mu nevyšla podľa predstáv.

Aj keď je Humenčan Martin Hyška všestranný lyžiar, jeho dominanciou je slalom. A práve túto disciplínu chcel ovládnuť na Open Majstrovstvách Slovenskej republiky v utorok 4. februára, ktoré sa uskutočnili v známom lyžiarskom stredisku Vrátna v Malej Fatre. Príroda aj choroba, ktorá zastihla člena tirolského klubu WRA tesne pred pretekmi, spravili svoje a tak sa tento charizmatický a talentovaný mladý muž musel uspokojiť s titulom vicemajstra Slovenska v slalome.

Mladého lyžiara sme predstavili našim čitateľom v čísle 5/2020 z 27. januára, kedy mal po M-SR a M-ČR v disciplíne super G.

„Mojím cieľom je samozrejme získať titul v tejto disciplíne, opäť som bol blízko a zase som mal smolu.“

Na štarte bolo do stovky pretekárov. Nejaký rodiaci sa talent na zjazdovke Martin nezaevidoval, vyzdvihol však výkony mladých českých lyžiarov.

Hyška mal čo v druhej jazde doháňať. Po prvom kole strácal na vedúceho M. Falata 1,01 sekúnd, jeho čas sa zaradil na piatu priečku.

„Som rád, že som si opravil pokazené prvé kolo a dotiahnuť to aspoň na vicemajstra v disciplíne slalom. Na druhej strane ma to veľmi mrzí, pretože som chcel konečne vyhrať tieto majstrovstvá,“ posťažoval si člen WorldRacingAcademy.

Sneh na trati bol atypický, počas pretekov aj deň predtým pršalo. Organizátori tak museli sneh upraviť. „Na vysolenej zjazdovke jazdíme málokedy počas sezóny. Soľ vyzráža vodu na snehu a ten následne stvrdne. Sneh následne reaguje inak pod hranou lyží ako čerstvý sneh,“ ozrejmil podstatu M. Hyška.

„Prvú jazdu som začal trochu agresívne, jemne som sa do snehu zabáral, musel som preto zmeniť techniku, plynulejší záber na bránky. To sa mi asi po desiatich bránach podarilo, dostal som sa do rytmu.“

Prišiel však moment zaváhania, keď to už kĺzalo ako sa patrí, Martinovi ušla spodná lyža. „Stratil som líniu aj rýchlosť, dostal som sa do rovinky, čo sa prejavilo na strate času. Po prvom kole som tak skončil až s piatym časom,“ zaspomínal si Humenčan.

Druhú jazdu slalomu štartoval Hyškaz dvadsiatej štvrtej pozície. „Vedel som, že už nemám čo stratiť, takže som šiel naplno. Jazda mi vyšla, spravil som najrýchlejší čas druhého kola. Stratu na lídra z prvého kola som však nedohnal. V konečnom účtovaní som tak skončil na druhom mieste, čo som rád, že som si zachránil pódiové umiestnenie. Všetci sme mali rovnaké podmienky, takže vyhovárať sa na niečo by nebolo na mieste.“

Martin Hyška je profesionál. Do vrcholových podujatí, pretekov Svetového, Európskeho či domáceho pohára, vkladá všetko, každú jazdu musí ísť naplno. „Výsledok, čas musí byť čo najlepší, najrýchlejší. Riziko je vysoké. V takomto prípade sa už nedá taktizovať ako napríklad na tréningovej jazde, keď sa snažím vylepšovať.“

Na pretekoch sa Martin cítil kondične horšie, keďže pár dní pred majstrovstvami sa nevyhol chorobe. „Nemal som už čas na tonizáciu či kondičný tréning. Deň pred pretekmi som sa dal dohromady. Nebolo to hrozné, ale necítil som sa celkom fit po fyzickej stránke.Keď si odmyslíme prírodné podmienky, trať bola vo veľmi dobrom stave, nerozbil sa ten základ, stopa aj po jazde viacerých pretekárov,“ dodal Hyška.

Preteky v disciplíne obrovský slalom organizátori majstrovstiev zrušili kvôli čerstvo napadnutému snehu. „Celý deň pršalo, aj počas pretekov slalomu, popoludní začalo primŕzať a následne napadol na ten mokrý základ sneh. Zatiaľ sa o náhradnom termíne nevie, je to náročné zorganizovať takéto preteky.“

Pozične, čo sa disciplíny slalom týka, je bodové poradie Slovákov nasledovné... Adam Žampa, Matej Falat a Martin Hyška. Rovnaké je to aj vo svetovom rebríčku.

Martin Hyška sa mal zúčastniť Európskeho pohára v alpskej kombinácii v Taliansku. Avšak neveril v tak rýchlu rekonvalescenciu po chorobe, preto sa na preteky neprihlásil a v uplynulých dňoch už bolo po termíne podania prihlášok.

„Idem ale trénovať do našej základne v Tirolsku, v pondelok 10. februára ma čaká ostrý tréning. No a potom na prelome týždňov cestujem na preteky do Švajčiarska, v disciplíne slalom, ktoré organizuje FIS.“

CELKOVÉ VÝSLEDKY – SLALOM

1.MATEJ FALAT (SVK – 1:40.91 min. – 50.04 / 50.87)

2.MARTIN HYŠKA (SVK – 1:41.58 min. – 51.05 / 50.53)

3.SAMUEL REVÚCKY (SVK – 1:42.23 min. – 50.71 / 51.52)

Za rozhovor ďakuje Michaela Kobanová.

Autor: 

  • -MJK-
  • Vrátna

Foto: 

ARCHÍV MH
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné