INZERCIA - Bude v popredí záujmu politických strán vždy len moc, funkcie a peniaze?

ANDREJ GMITTER, nezávislý kandidát na predsedu Prešovského samosprávneho kraja – volebné číslo 4

•    otec dvoch detí, športovec, včelár

•    obchodný riaditeľ v súkromnej spoločnosti

•    9 rokov generálny riaditeľ Národného inšpektorátu práce

•    4 roky poslanec Mestského zastupiteľstva v Bardejove

•    21 rokov manažér hokejového klubu HC 46 Bardejov

•    8 rokov SZČO

Ako hodnotíte situáciu teraz, dá sa povedať tesne pred voľbami? Kto má šance uspieť?

 

Je zaujímavé v týchto dňoch sledovať dianie okolo župných volieb. Zaznievajú vyjadrenia predstaviteľov jednotlivých politických strán o tom, aké dôležité je ísť voliť. Oceňujem túto aktivitu, pretože každý má možnosť voliť a nenechať za seba rozhodnúť iných. Čím viac ľudí využije toto právo, tým lepšie. Vytvárajú sa však aj jednotlivé politické tábory, kto s kým, proti komu, spájanie sa rôznych strán. Len stále nerozumiem tomu, prečo tu vznikajú boje a nevraživosť. Je to boj o moc? Veď každý prezentuje, že na prvom mieste je občan, ale príde mi to ako politická vojna - o moc, o miesta, o  rozhodovanie, čo s verejnými financiami. Samozrejme veľkou zbraňou je marketing, všetko pekne zabalené a načasované, miestami mám pocit, že žijem v akejsi inej krajine.

No v tomto politickom boji sa zabúda na problémy bežných, obyčajných ľudí. Kde je v tomto politickom divadle občan, človek, ľudská bytosť so svojimi starosťami a problémami?  Jeho nezaujíma kto, kde, aká strana, akí oligarchovia sa napoja na verejné zdroje, ako si podelia funkcie, kto, čo ovládne. Občana trápi rozbitá cesta, nízka mzda na výplatnej páske, nízky dôchodok, kedy k akému lekárovi sa má objednať, keď najbližší voľný termín je takmer o rok, čo bude jesť, ako sa postará o deti, o hendikepovaných príbuzných, kde pôjde cez víkend na výlet... proste bežné každodenné veci.

Toto našim politikom nejako uniká, realita všedných dní. Tí, ktorí sú už často v Bratislave, asi vážne stratili kontakt s realitou na východe Slovenska. Viem veľmi dobre, o čom hovorím. Sám mám chorú mamu i sestru, ktorá trpí Downovým syndrómom. V mojom okolí sú vzdelaní ľudia, ktorí si nevedia dlhodobo nájsť prácu, aby nemuseli opustiť svoje deti a rodinu. Mnohí žijú, ako sa vraví, z ruky do úst, sú nútení pracovať načierno, pretože nevedia nájsť východisko. Dovolím si tvrdiť, že život na východe našej krajiny je omnoho ťažší ako na západe Slovenska.

Verím, že šancu uspieť má predovšetkým nezávislý kandidát so skúsenosťami v riadení. Nezávislosť a nestrannosť vnímam ako obrovskú výhodu, nie je potrebné počúvať stranícke príkazy, obsadzovať miesta podľa straníckej príslušnosti, ale odbornosti, nie ste nikomu zaviazaný ani nikomu nič dlžný. Toto sú atribúty na pragmatické riadenie.

 

Ľudia sú už dosť znechutení z politických sľubov kandidátov. Prečo ste sa vlastne rozhodli kandidovať?

 

Nie je mi jedno, že Prešovský samosprávny kraj je dlhodobo na posledných priečkach vo všetkých dôležitých ekonomických ukazovateľoch - najvyššia nezamestnanosť, najnižšie priemerné mzdy, najvyššia migrácia, najnižšie investície, najvyššia chudoba regiónu, zlá infraštruktúra, nedostupná zdravotná starostlivosť a mnoho iných vecí. Myslím si, že po šestnástich rokoch si obyvatelia nášho kraja zaslúžia zmenu. Sme horší ako obyvatelia iných krajov? Nemyslím si to, a preto som sa rozhodol kandidovať. Je potrebné to zmeniť, zmeniť systém riadenia a prístup k veciam verejným. Nerozhodovať o tých, ktorých sa to týka bez nich.

Viem veľmi dobre ako funguje politika, nebudem predsa tvrdiť niečo, čo je verejne známe, že to tak nie je. Nie je tajnosťou, že som bol aj radovým členom politickej strany, ale všetko má svoje medze. Nie je mi jedno, čo sa v mojom okolí deje a nechcem sa na to len nečinne prizerať, ale chcem sa pokúsiť o zmenu. Sľubov tu už bolo dosť,  potrebné sú výsledky. Mojím cieľom je zvýšiť životnú úroveň obyvateľov Prešovského samosprávneho kraja. Chcem, aby sme neboli na chvoste v rámci Slovenska, ale aby náš kraj bol TOP miestom v rámci Európy. Mojím krédom je, že všetko sa dá, keď sa chce.

 

 

Zaznievajú hlasy, že tesne pred voľbami sa vzdáte kandidatúry v prospech iného kandidáta. Je to pravda?

 

Nie je to pravda. V žiadnom prípade sa nevzdám. Nepodplatia ma žiadnymi peniazmi, funkciami ani sľubmi. Budem bojovať do úplného konca. Nevzdám sa kandidatúry v prospech žiadnej politickej strany. Ak to politické strany myslia vážne so zmenou na poste župana, uvítam ich podporu, ale ako nezávislý kandidát.

 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné