Humenskí chovatelia patria medzi slovenskú špičku

Pred pár dňami sa v areáli Expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzene) Vihorlatského múzea v Humennom uskutočnil už v poradí piaty ročník Podvihorlatskej chovateľskej výstavy. Návštevníci mohli obdivovať až 227 zvierat.

Medzi vystavenými živými exponátmi boli husi, kačice, sliepky, králiky, holuby, hrdličky, bažanty a ďalšie okrasné a exotické vtáctvo. Podujatie zorganizovalo Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s Oblastným výborom Slovenského zväzu chovateľov Vihorlat Humenné. Oblastný výbor združuje tri okresy - Humenné, Medzilaborce a Snina. Na výstave sa prezentovali prevažne chovatelia z humenského regiónu.

Humenčania sú úspešní chovatelia

Predseda Oblastného výboru Vihorlat, Slovenského zväzu chovateľov Cyril Marcinčák potvrdil, že humenskí chovatelia patria medzi slovenskú špičku. „My sa prezentujeme s tým, čo odchováme, a veľa medzi nami je takých chovateľov, ktorí sú viacnásobní majstri Slovenskej republiky,“ povedal predseda Cyril Marcinčák. On sám chová saténové červené králiky. Je desaťnásobný majster Slovenskej republiky. Na výstave v Nitre bol európskym majstrom v chove saténových červených králikov. „To sú králiky so zvláštnou štruktúrou srsti. To znamená a doslova to majú v názve, že sú saténoví. Jemná srsť, ktorá má do slnka takú perleť,“ uviedol Cyril Marcinčák. Jeho brat Ladislav Marcinčák je majstrom Československej i Slovenskej republiky v chove hempšíriek, ďalšími úspešnými chovateľmi sú aj Dušan Rada, Ladislav Mitro, Vladimír Geroč, Slavomír Špitalík či Peter Gerboc.


Osloviť chcú najmä mládež

Na výstave boli odborní posudzovatelia, ktorí podľa bodov oceňovali jednotlivé druhy zvierat. Výstava bola zároveň spojená s predajom. V súčasnosti pracuje Oblastný výbor Slovenského zväzu chovateľov Vihorlat Humenné s vyše 120 záujemcami, medzi ktorými tvoria takmer tretinu mladí chovatelia. Snahou organizátorov je podporovať aktivity chovateľov a rozvíjať záujem mládeže o chovateľstvo a budovanie aktívneho vzťahu k životnému prostrediu i zmysluplné napĺňanie voľnočasových aktivít. „Chceme, aby o našich chovancov prejavila záujem aj mladá generácia. Robíme to pre školy, pre školskú mládež, aby sa nevenovali len počítačom a hrám na internete, ale aby dokázali pomenovať druhy hydiny, holubov, králikov a okrasnej hydiny. Aby vedeli, čo a ako vyzerá naživo. Nám ide o to, aby sme v mladej generácii prebudili vzťah k chovaniu jednotlivých druhov zvierat, aby v našom regióne ten genofond ostal,“ dodal skúsený chovateľ. „Niektoré deti nevedia rozoznať pomaly sliepku od kačice,“ poznamenal s úsmevom Marcinčák. „Chcel by som poďakovať riaditeľovi múzea pánovi Fedičovi a správcovi skanzenu pánovi Fundákovi, ktorí nám umožnili už tretí rok po sebe túto výstavu zorganizovať v ich priestoroch,“ uzavrel Cyril Marcinčák.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné