HUMENNÉ: Predvolebná kampaň v meste je plná špinavostí, tvrdia kandidáti

Predvolebná kampaň na post primátora a poslancov v meste Humenné je podľa viacerých kandidátov plná urážok a klamstiev. Kandidáti sú sklamaní z toho, že Humenčanom sa podsúvajú aj nepravdivé informácie, ktorých cieľom je pošpiniť ich dobré meno. Od Humenčanov očakávajú, aby v predvolebnom čase slepo neverili všetkým „faktom“, ktoré  v týchto dňoch dostávajú do svojich schránok.

Už 10. novembra rozhodnú Humenčania, kto bude ich primátor a ktorí poslanci ich budú zastupovať v mestskom zastupiteľstve. O post primátora sa uchádza v meste 10 kandidátov a o poslaneckú stoličku má záujem viac ako sto kandidátov. Týždenník Humenský expres oslovil viacerých kandidátov na primátora a poslancov s otázkami, ktoré sa týkajú priebehu predvolebnej kampane v meste Humenné. Mnohí kandidáti sú už teraz sklamaní z toho, akým smerom sa predvolebná kampaň v meste uberá. Do schránok Humenčanov boli v uplynulých dňoch distribuované rôzne tlačoviny a letáky, ktoré sú podľa kandidátov plné útokov a dehonestácie. 

Meričko: Verím, že ľudia už týmto nezmyslom neuveria

Z priebehu predvolebnej kampane je sklamaný aj kandidát na primátora Miloš Meričko, ktorého podporuje široká koalícia politických strán. „Kto kandiduje, musí rátať s tým, že prichádza s kožou na trh. Vedel som už so značným predstihom, že si ma isté kruhy, blízke vedeniu mesta, „idú podať“, ale keď sa moja kandidatúra stala realitou, akoby sa proti mne utrhol besný pes. Počas leta som zažil poriadnu grilovačku, neraz som musel útoky cez médiá a rôzne anonymné tlačoviny dlhšie predychávať. Ľudia, ktorí ma poznajú, sa nestačili čudovať, čo všetko „tupé hlavy“ dokážu na človeka vymyslieť a verejnosti podávať ako holú pravdu. Nikdy by som nepovedal, že úrovňou najhlbšieho suterénu humenská predvolebná kampaň prekoná aj americké prezidentské voľby,“ uviedol poslanec a kandidát na primátora Miloš Meričko. „Netajím, mám značnú podporu Humenčanov, čo u pani z radnice a jej najbližšom okolí vyvoláva značnú nervozitu. Preto sa v okolí trónu roztápajú mozgové závity, ako mi len čo najviac uškodiť. A škodia, raz s väčším, inokedy s menším úspechom. Ešte prednedávnom uznávané medziokresné noviny prišli s článkom, v ktorom prekrútili naopak moje pôsobenie v regionálnej rozvojovej agentúre. Za štyri krátke mesiace som na požiadanie dostal toto zariadenie z hlbokých negatívnych finančných pomerov na výslnie, ba aj s prebytkom na účte pre nového riaditeľa. Podvihorlatské taľafatky napísali, že to bolo naopak. A neuverejnili ani moje stanovisko, ani moje odpovede na otázky redaktorky. Vyšetrovateľ zistil, že článok bol síce napísaný a uverejnený, a nepravdivý od začiatku po koniec, ale jeho autorstvo je takmer neznáme, a teda ani nikomu  neuškodil. Napriek tomu, že bol podpísaný, ale daný pán na polícii poprel, že by ho písal. Inými slovami, že aj takto sa môže urážať, znevažovať, ohovárať. Skúsenosti z predchádzajúcich volieb ukazujú, že počas moratória sa proti najväčšiemu súperovi objavia ohováračky najhrubšieho zrna v schránkach. Takže aj na to sa musíme pripraviť len verím, že ľudia už týmto nezmyslom neuveria. Neveriacky sa pýtam, kam sa to demokracia na Slovensku a v minulosti usporiadanom Humennom dostala? A tak sa bránim, ako viem,“ poznamenal Meričko.

 

Humenský expres v rámci objektivity oslovil aj súčasnú primátorku Janu Vaľovú. Tá na otázku, ako vníma a hodnotí priebeh predvolebnej kampane, ktorá prebieha v týchto dňoch v meste Humenné a či je podľa nej korektná, priamo neodpovedala. Cez tlačové oddelenie uviedla: „Týždenník Humenský expres od počiatku jeho vydávania a distribúcie do schránok občanov zadarmo, čo sú už dva roky, účelovo uverejňoval články a správy bez stanoviska alebo vyjadrenia Mesta Humenné. A preto ma prekvapuje, že sa Vaše médium zaujíma o korektnosť volebnej kampane a objektívnosť humenských médií. Keby samo bolo v tomto smere príkladom, dodržiavalo základné zásady novinárskej etiky, dávalo priestor všetkým dotknutým stranám a najmä vysvetlilo Humenčanom, kto, za koľko a s akým hospodárskym výsledkom ho financuje, nepochybujem, že by to prispelo k pokojnej atmosfére v meste a ku korektnej volebnej kampani“.

 

Porochnavý: Takto vyhrotená situácia tu hádam ešte nebola

Aj nezávislý kandidát na primátora Miroslav Porochnavý  zaregistroval slovné útoky na kandidátov na sociálnych sieťach, kde sú urážaní alebo napádaní cez rôzne fiktívne mená a profily. „Tento jav, samozrejme, registrujem. Beriem ho ako reálne prítomnú negatívnu súčasť humenského predvolebného folklóru. Odzrkadľuje nálady v spoločnosti, kvalitu medziľudských vzťahov a úroveň mentálnych proporcií útočníkov. Takto vyhrotená situácia tu hádam ešte nebola. Na tieto typy neférových útokov by však mal byť pripravený každý kandidát. Beriem ich preto s nadhľadom a počítam s nimi. Je prirodzené, že indivíduá, ktoré si užívajú výhody súčasného systému, majú z možných zmien vo vedení mesta obavy. Útoky, za ktoré môžu byť zodpovední jednotlivci z kruhov blízkych súčasnému vedeniu mesta, ma preto nijako neprekvapujú. Ich existenciu už napokon potvrdila aj bývalá hovorkyňa súčasnej primátorky mesta Humenné a priznala, že na MsÚ toto počínanie patrilo k bežným praktikám vyrovnávania si účtov s tými, čo so štýlom politiky pani Vaľovej nesympatizujú. Viac ma však zarazilo zistenie, že nitky niektorých úbohých útokov z falošných profilov vedú podľa mnohých indícií k niektorým súčasným kandidátom na poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí sa na verejnosti prezentujú ako mladí bojovníci za slušnosť, ľudskosť a spravodlivosť,“ vysvetlil Miroslav Porochnavý. Potvrdil, že aj on postrehol, že Humenčania v týchto dňoch dostávajú do svojich schránok rôzne noviny, ktoré nie sú registrované na Ministerstve kultúry SR, nie je na nich uvedený ani vydavateľ.  „Prítomnosť týchto tlačovín som postrehol. Ako väčšina obyvateľov aj ja som ich našiel vo svojej schránke. Tvári sa to ako noviny, pritom to ale noviny nie sú. V tiráži je málokde uvedený vydavateľ, platiteľ. Štandardná propaganda. Na toto málokto naletí. Ale snažia sa. To sa im uprieť nedá,“ uviedol Porochnavý. Miloš Meričko hovorí, že mediálny trh v slovenských pomeroch nie je právne a ani organizačne doriešený. „Inými slovami, robí si tu každý, čo sa mu zapáči. Vychádzajú a verejnosti sú vnucované aj tlačoviny bez registrácie, bez tiráže a uvedenej zodpovednej osoby, uverejňované sú články, ktoré nemajú autorov, sú  propagandisticky i ideologicky smerované jednostranne, oslavujú jednu osobu, znevažujú ľudí s inými názormi. O objektívnosti, pluralite názorov a žurnalistickej úrovni nemôže byť ani reč. Také tlačoviny sa ľahko zneužívajú na rôzne kampane, najmä na tie predvolebné. Vyzerá to tak, že NIKTO vydá noviny, v ktorých NIKTO NIČ nenapíše, ale obsah a texty sú samý útok a dehonestácia tých druhých osôb. Aj v Humennom je riadny tlačový ABSURDISTAN,“ tvrdí Miloš Meričko.

 

Útoky na sociálnych sieťach

Niektorí kandidáti, ale aj obyvatelia mesta registrujú slovné útoky na kandidátov na sociálnych sieťach, kde sú urážaní alebo napádaní cez rôzne fiktívne mená a profily. Nepríjemnú skúsenosť s tým má aj Miloš Meričko.Najmä na facebooku sa predháňajú v protimeričkovskom vytržení. Vymyslia si hocijakú hlúposť na moju adresu a vypisujú o nej ako o hotovej veci. Viem, z ktorej svetovej strany fúka vietor, a domyslieť si „autorstvo“ sprostých výjavov môže vlastne každý, kto sa s týmto druhom inteligenčnej stoky stretne. Pod rôznymi menami sa na sociálnych sieťach prezentuje aj vydarená protekčná dcérenka. Bojuje za mamičku všetkými možnými zbraňami, i keď si občas z toľkej práce nedá pozor a status uverejní pod vlastným menom. Takýmto ľuďom, ktorí sa skrývajú pod maskou anonymity, nemá žiadny zmysel apelovať na svedomie. To je pre nich neznámy pojem. Svedomie je v ich ponímaní kariéra, moc, peniaze. Za každú cenu,“ uviedol Meričko.

 

Šudík: Verím, že v Humennom žijú rozumní a vzdelaní ľudia

Aktivista a kandidát na poslanca Tomáš Šudík je tiež presvedčený, že kampaň v Humennom nie je korektná. „Ak by som povedal, že čestná a korektná, tak by som klamal. Tým, že som začal sledovať zmluvy, faktúry, organizačné štruktúry mesta Humenné a iné prepojenia, som prirodzene nahneval množstvo ľudí. Som presvedčený, že sa nesmieme báť postaviť nespravodlivosti a hľadať fakty, pretože korupcia a rodinkárstvo zožierajú našu spoločnosť,“ vysvetlil Šudík. Doplnil, že registruje niekoľko útokov na svoju adresu aj od niektorých súčasných poslancov. „Najčastejšie od poslancov, ktorí 4 roky v mestskom zastupiteľstve sedeli, ako by mali zakázané rozprávať, a zrazu, ak im niekto stúpol na pätu, šíria na sociálnych sieťach a v novinách klamstvá, ohovárajú a obviňujú ľudí z toho, čo sami robia. Myslím, že tie trápne predvolebné divadielka na slušného a rozumného človeka nezaberú. Najväčší nonsens je, že ma spájajú s veľkopodnikateľom alebo Sorošom. Ale verím, že ľudia týmto nezmyslom neveria, ja pevné verím, že v Humennom žijú rozumní a vzdelaní ľudia,“ uviedol Šudík. Dodal, že aj on registruje informačnú predvolebnú vojnu aj na sociálnych sieťach. „Ak si otvoríme facebookovú stránku primátorky mesta Humenné, môžeme vidieť množstvo komentárov, tie, ktoré ju kritizujú, behom pár minút zmiznú, ale časť tých, ktoré ju velebia, sú čisto len fiktívne. Snažia sa ubezpečiť ľudí, že všetko, čo je v príspevku napísané, je pravdou. Najlepšie, ak to spravia hneď 10-krát. Je sranda, že presne tieto fiktívne účty hneď kritizujú väčšinu protikandidátov primátorky mesta alebo občanov a médiá, ktoré sa opovážia povedať konštruktívne to, čo si o meste myslia. Kto za týmito účtami stojí, si môžeme asi len domyslieť,“ dodal Šudík.

 

Ruščanský: Šíria sa neuveriteľné klamstvá a lži

Z priebehu predvolebnej kampane je sklamaný aj kandidát na poslanca Martin Ruščanský. Tvrdí však, že takúto kampaň, žiaľ, očakával. „Môj známy povedal v januári, že primátorka tu rozpúta doslova mediálnu vojnu, pretože sa jej z funkcie bude odchádzať ťažko. Bojí sa, že sa niekto začne hrabať vo veciach, faktúrach, financiách a tých kauzách, ktoré sa každý rok ukazovali ako závažné. To, že ich príslušné orgány nevyšetrili teraz, pretože vládne SMER, vôbec neznamená, že ich nevyšetrí v budúcnosti niekto iný. A toho sa bojí. Preto vznikli fiktívne profily, kúpené facebookové stránky, neuveriteľné klamstvá a lži, na ktoré nemôžete reagovať, pretože si vás na sociálnych sieťach zablokujú a potom nemôžete komentovať. Aj ľudia v meste hovoria, že odkedy sa začala o funkcie v meste uchádzať terajšia primátorka mesta, tak volebná kampaň morálne padla. Mrzí ma, že to nie je prioritne o tom, ako chceme pomôcť mestu, ale o tom, ako čo najviac uškodiť protikandidátom klamstvami. Ja som podal už dve trestné oznámenia za klamstvá, ktoré podľa mňa volebný štáb primátorky šíri len preto, aby som do MsZ neprešiel,“ uviedol Ruščanský.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné