Humenné: Špičkoví chovatelia sú sklamaní z prístupu mesta

Plánovaný predaj mestského majetku na Lipovej ulici sa nepozdáva nielen viacerým poslancom, ale aj chovateľom z Oblastného výboru Slovenského zväzu chovateľov Vihorlat Humenné. Priestory, ktoré mesto plánuje predať, chceli využívať na svoju činnosť a prácu s deťmi a mládežou.

Plánovaný predaj mestských pozemkov a budovy bývalého Domu poľovníkov, ktorý sa nachádza na Lipovej ulici, už nekritizujú len poslanci, ale aj chovatelia z Oblastného výboru Slovenského zväzu chovateľov Vihorlat Humenné. Predseda tejto organizácie Cyril Marcinčák tvrdí, že chovatelia mali o tieto priestory záujem. Mesto ale plánuje tento nehnuteľný majetok predať v obchodnej verejnej súťaži. Cenu za budovu aj s pozemkami o rozlohe viac ako 2-tisíc metrov štvorcových určil znalec v odbore stavebníctva na vyše 97-tisíc eur. Poslanec Ivan Hopta navrhoval, aby budova aj s pozemkami zostala mestu a aby slúžila občanom. Podľa poslanca by mohol objekt slúžiť napríklad na rôzne kultúrno-spoločenské akcie a využívať by ho mohli rôzne organizácie, ktoré pôsobia na území mesta. Tento názor zastávajú aj chovatelia. Vedenie mesta je ale, naopak, presvedčené, že mesto má dostatok prázdnych priestorov, ktoré môžu rôzne organizácie využívať.

 

Chovateľ: Mesto sa správa tak trošku macošsky

Pred pár dňami zorganizovali chovatelia v areáli Expozície ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea v Humennom piaty ročník Podvihorlatskej chovateľskej výstavy. S usporiadaním podujatia im pomohlo múzeum, ktoré patrí pod Prešovský samosprávny kraj. Chovatelia si spoluprácu s krajom pochvaľujú. „Na rozdiel od mesta Humenné, ktoré sa správa tak trošku macošsky k tejto organizácii, pretože sme požiadali o priestory, ktoré by boli trvalé a využívali by sme ich aj dvakrát – trikrát do roka, Dom na Lipovej ulici,“ povedal Marcinčák. Nesúhlasí s tvrdením, že organizácie nemajú o priestory Domu poľovníkov záujem. „Bolo tam povedané, že organizácie nemajú záujem. Ale nie je to pravda, pretože my sme o to mesto žiadali a nevyšlo nám v ústrety. Bolo nám odpísané, že tieto priestory, ako rodinný dom, že je na zbúranie. Od mesta sme mali takú odpoveď, že to neposkytnú, že je to na zbúranie. Nie je to pravda, že organizácie nemajú záujem, pretože minulý rok som žiadal, aj pred dvoma rokmi, priestory. Písomne sme žiadali, tieto priestory nám neboli poskytnuté,“ potvrdil špičkový chovateľ Cyril Marcinčák. Hovorí, že nadšení chovatelia nemajú dostatok financií na to, aby si prenajali nejaké drahé súkromné priestory. „Aj čo sme kúpili klietky, tak sme sa na to len poskladali, tí zanietení chovatelia, ktorí majú radi svojich chovancov,“ dodal.

 

Predaj budovy kritizovali aj poslanci

Poslanec Ivan Hopta pripravovaný predaj budovy a pozemkov ostro kritizoval na rokovaní mestského zastupiteľstva. „Neviem, prečo vás to vo vedení mesta tak štve, že tá budova, ktorá je vo vlastníctve mesta, musí sa rýchlo predať. Pred voľbami, rýchlo sa musí predať. Prečo to teraz nestiahnete a poviete, že sa nebude predávať. A nakoniec, majetok sa má zveľaďovať, koľko získame 30 – 40 tisíc eur za tú budovu? Prečo nemôže tá budova zostať mestu, aby slúžila občanom,“ zdôraznil Ivan Hopta na rokovaní zastupiteľstva. Podľa poslanca by mohol objekt slúžiť napríklad na rôzne kultúrno-spoločenské akcie a využívať by ho mohli rôzne organizácie, ktoré pôsobia na území mesta. „Treba vyčleniť nejaké finančné prostriedky na to, aby sa budova opravila. Ja som proti predaju,“ zopakoval poslanec. „Opravme ju a nech si ju mesto nechá pre vlastné organizácie,“ doplnil Hopta. Primátorka Jana Vaľová na rokovaní zastupiteľstva uviedla, že mesto má dostatok priestorov, ktoré môžu rôzne organizácie využívať. „My máme dnes toľko prázdnych priestorov, pán poslanec,“ reagovala Vaľová na poslancove slová. Viceprimátor Andrej Semanco vysvetlil, že mesto sa snaží túto budovu predať už viac ako rok. „My to všetko transparentne robíme,“ poznamenal Semanco. Postup mesta kritizovala aj poslankyňa Mária Cehelská. „Nepredávajme pred voľbami. Pred voľbami ideme predávať? To sme nikdy nerobili v mestskom zastupiteľstve, že by sme pred voľbami predávali nejaké budovy, pozemky. A ideme pod hodnotu znaleckého posudku, dvakrát to nebolo úspešné. Podobne sa predáva aj kaštieľ v Kamenici. Povedzte rovno už teraz, pre koho to chystáte, a budeme spokojní,“ povedala Mária Cehelská. Poslanec Ondrej Mudry je presvedčený, že mesto má dosť svojich vlastných budov na rôzne spoločenské a kultúrne akcie ako Mestské kultúrne stredisko alebo Centrum voľného času. Primátorka zastáva názor, že mesto by malo opravovať hlavne tie budovy, ktoré sú využívané. „Opravujme budovy tie, ktoré sú využité, pretože máme kopu prázdnych,“ uviedla primátorka na rokovaní zastupiteľstva.

 

Mesto by malo prejaviť väčší záujem, tvrdí chovateľ

„Bolo by dobré, keby mesto prejavilo väčší záujem. Bolo by pre nás výhodnejšie, keby mesto prejavilo väčší záujem o chovateľstvo, pretože my to nerobíme pre seba, robíme to z vlastného presvedčenia a úplne zadarmo. Chceme, aby o našich chovancov prejavila záujem aj mladá generácia, robíme to pre školy, pre školskú mládež, aby sa nevenovali len počítačom a hrám na internete, ale aby dokázali pomenovať druhy hydiny, holubov, králikov, okrasnej hydiny a aby vedeli, čo ako vyzerá na živo. Nám ide o to, aby sa v mladej generácii prebudil vzťah k chovaniu jednotlivých druhov zvierat, aby v našom regióne ten genofond ostal,“ vysvetlil Marcinčák. Dodal, že podpora zo strany mesta je v tomto smere nedostačujúca.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

Milan Potocký
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné