Humenčanov čaká leto plné umenia a kultúry

Humenčania zažijú počas tohto leta bohatú kultúrnu nádielku. V novom umeleckom priestore, v budove bývalého Zekonu, na Laboreckej ulici v Humennom budú počas takmer dvoch mesiacov pripravené zaujímavé podujatia pre rodiny s deťmi, výstavy, workshopy, prednášky, divadelné prestavenia, koncerty, rôzne hry, ale aj módna prehliadka a ďalšie netradičné akcie.

Festival podujatí s názvom Leto doma odštartoval v Humennom koncom júna a potrvá až do začiatku augusta. Priestory, ktoré budú najbližšie týždne miestom zaujímavých kultúrnych a umeleckých podujatí, stretnutí, poskytol bezplatne umelcom a širokej verejnosti generálny riaditeľ spoločnosti Chemes, a. s., Humenné JUDr. Dávid Molnár. Sériu podujatí odštartovala výstava fotografa Jozefa Ondzika, ktorá potrvá až do 4. augusta. Jeho snímky prinášajú návštevníkom zaujímavé pohľady na rôzne zákutia a budovy v meste. „Ja som Humenčan, hoci v meste už nežijem 30 rokov, stále som srdcom z Humenného a nikdy to ináč nebude, pretože kde sa človek narodí, tam sa cíti doma a tam sa rád vracia. V podstate ku každému miestu v tomto meste mám nejaký vzťah, príbeh. Na každom metri štvorcovom som v tomto meste niečo prežil,“ prezradil fotograf. Dodal, že vystavené snímky vznikli na jeho prechádzkach a potulkách mestom. „Prechádzal som sa po meste a zaznamenával ako chodec, pozorovateľ a dokumentoval stav mesta. Zdalo sa mi, že to má zmysel, aby som zachytil veci, ako sa menia v priebehu času. Je neskutočné, ako sa veci naozaj aj zmenili,“ uviedol fotograf.

Každý si príde na svoje

Festival Leto doma organizuje NERV – platforma pre otvorenie debaty o súčasnom umení a jeho potrebe, priestor pre experiment a prezentáciu spojitosti a protikladov umeleckých prístupov. Spoluorganizátorka podujatí Jana Bercelová potvrdila, že pre Humenčanov je pripravená naozaj pestrá letná ponuka umenia. „Zistili sme, že je tu záujem o podujatia, ktoré sa venujú umeniu a spoločenským témam, ktoré sú aktuálne, a nenašli sme nejaký priestor, ktorý by nám toto poskytoval. Sme taká teraz veľmi veľká skupina, ktorá sa rozrástla pri organizovaní Leto doma. Program sa skladá z workshopov pre deti, prednášok pre dospelých, premietaní, ale aj zábavnejších akcií, večerov v záhrade, ktorú sme svojpomocne upravili. Je tam improvizované pódium, na ktorom bude vystupovať Humenské ochotnícke divadlo, bude tam literárny večer, ktorý bude pripravený s kníhkupectvom na Korze,“ priblížila Bercelová.

Jedinečný umelecký projekt naštartovali vďaka sponzorovi

Spoluorganizátorka festivalu Jana Bercelová potvrdila, že bez pomoci a ústretovosti sponzora JUDr. Dávida Molnára by sa sériu podujatí nepodarilo zrealizovať. „Pán Molnár bol po predstavení nášho programu veľmi ústretový. Myslím, že náš program ho oslovil a rozhodol sa nás takto podporiť, že máme zdarma prenájom tohto priestoru na leto. Taktiež materiálne a finančne nám pomohol pri organizovaní podujatia. Veľmi to oceňujeme a vážime si to,“ dodala organizátorka. Bercelová spresnila, že do príprav programu sa zapojili aj Humenčania, ktorí niekoľko rokov žili, pracovali, študovali v zahraničí, ale rozhodli sa vrátiť do svojho rodného mesta. „Je to generácia, ktorá odišla z Humenného alebo z rodiska po roku 1989 za príležitosťami nejakých prác a neskôr štúdií do zahraničia. Táto generácia akoby mesto opustila a teraz sa znova postretávali. Je to aj generácia, ktorá tu veľmi dlho nebola a teraz je v tom najproduktívnejšom veku a má záujem sa venovať nejakým aktivitám, ktoré by boli pre deti a spoločensky prospešné,“ vysvetlila Bercelová. „Považujem to až priam za neskutočné, že sa to takto podarilo,“ doplnila.

Chcú, aby Humenčania mali pestrú ponuku na výber

Bercelová dodala, že sa nesnažia konkurovať iným kultúrnym zariadeniam, ktoré pôsobia na území mesta alebo v okolí, ale skôr sa usilujú zaplniť prázdne miesto, ktoré na umeleckej scéne v Humennom doteraz chýbalo. „Nedovolila by som si tvrdiť, že sa tu nedeje vôbec nič, ale sú určité veci, ktorým sa viac-menej takto koncentrovane nikto nevenuje. Idea je aj o tom spájať ľudí, rozprávať sa o veciach. Je zopár tém, ktoré sa týkajú ekológie, života v meste, napríklad ako ekologicky žiť, týkajú sa odpadov, sú tam nejaké prednášky v oblasti urbanizmu, architektúry, vnímania verejného priestoru mesta. Sú to témy, ktoré sú špecificky relevantné pre Humenné, a doteraz myslím nebol priestor, aby sa o tom hovorilo, diskutovalo,“ preradila Bercelová.

Program Leto doma

Od 8. do 12.7. v čase od 10.00 do 11.000 hod. sú pre vás pripravené Zmyslov plné hry – workshop pre rodičov s deťmi od 0 do 3 rokov. Lektorkou podujatia je Zora Varcholová. 6. júla od 17.00 do 18.00 hod. Prečítané Leto-voda-návštevníci sa naučia pripraviť chutnú limonádu a prečítajú si úryvky z kníh, kde voda hrá dominantnú úlohu. 11. júla v čase od 10.00 do 15.30 hod. na vás čaká workshop pre deti aj dospelých s názvom Mám si čo obliecť! Lektorkou je Andrea Slaninková. 12.7 v čase od 18.00 do 22.00 hod. sa uskutoční módna prehliadka. 12.7. od 18.40 hod. do 22.00 hod. bude prednáška Jany Bercelovej s názvom Generation X a čítanie básní a úryvkov z knižnice generácie X., pripravené je aj netradičné počúvanie kazeťáka v záhrade. 13.7 sa predstaví Sandra Palenčárová s ekoprednáškou: Komunitné záhrady. 17. a 18.7. od 10.00 do 15.30 hod. je workshop s názvom Poď sa zmestiť do kože- capoeria a joga pre deti v podaní lektorov Sandra Palenčárová a Tomáš Savkanič. 18.7. bude diskusia s detskou psychologičkou Máriou Balážovou, ktorú moderuje Zora Varcholová. Dozviete sa, čo by ste mali vedieť o potrebách detí v rannom veku, alebo o čom sa neučí v škole. 19.7 od 18.00 hod. do 22.00 hod. prednáška Jany Bercelovej - Ornament a zločin, premietanie filmu v záhrade s názvom Ashik Kerib. 24. a 25.7 od 10.00 do 15.30 hod. workshop o architektúre a urbanizme pre deti s názvom Mesto, bunker, hrad. Lektorkami sú Alexandra Fajterová, Lucia Pataráková a Zora Varcholová. 27.7. o 18.00 hod. bude prezentácia výsledkov tohto workshopu. V tento deň od 18.40 do 22.00 hod. je pripravená aj prednáška a diskusia o verejnom priestore. 27.7. od 18.00 hod. do 22.00 hod. Ekoprednáška Sandry Palenčárovej: Odpady v meste a mestské kompostery. 2. augusta od 18.00 do 22.00 hod. Báje a povesti o inakosti - večer skomponovaný z diskusií s hosťami, premietanie dokumentu. 3. augusta o 15.00 hod. Samizdat na Slovensku – prednáška Janky Ďuraškovej. V ten istý deň o 17.00 hod. bude čítanie zo série kníh zostavených Máriou Miškovou. V pláne je aj záhradná slávnosť-večera a tancovačka v záhrade. 3. augusta o 19.00 hod. bude koncert Raptor Koch. 4. augusta od 16.00 do 17.00 hod. literárny večer skomponovaný s Alexandrou Harvanovou Varcholovou a Zuzanou Švecovou – Summer in the city. 4. augusta o 18.00 hod. predstavenie s názvom Sobotná noc v podaní Humenského ochotníckeho divadla. 4. augusta o 20.00 hod. Totodám-Open Mike- príležitosť pre všetkých, ktorí si budú chcieť vyskúšať záhradné pódium a spracovať publikum.

 

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

Milan Potocký
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné