Humenčania z centra mesta nechcú pod oknami stánky s občerstvením. Poslanci im vyhoveli

Obyvateľom Gorkého ulice v centre Humenného prekáža hluk, ktorý spôsobujú návštevníci stánkov s občerstvením počas jarmočných osláv a vianočných trhov. Mestskí poslanci rozhodli, že stánky premiestnia. 

Počas humenských jarmokov sú predajné stánky umiestnené na pešej zóne na Námestí slobody a na Vihorlatskej ulici. Obyvatelia centra mesta sa ale sťažujú na stánky s občerstvením, ktoré sa nachádzajú na Gorkého ulici. „Už niekoľko rokov riešia problém s umiestnením stánkov s občerstvením počas konania humenského jarmoku a vianočných trhov. Okrem toho, že každý víkend musia znášať hluk susedných diskoték a barov, a hulákajúcej podguráženej mládeže, tak musia dvakrát do roka ešte znášať hluk, ale niekedy tam je aj rušenie nočného kľudu po desiatej, tých štamgastov a samotných návštevníkov týchto akcií,“ povedal poslanec Andrej Bača. Preto navrhol, aby mesto stánky s občerstvením premiestnilo do inej lokality, kde by obyvatelia mesta neboli až tak rušení. „Aby počas konaní humenských jarmokov a vianočných trhov v roku 2019 a v nasledujúcich rokoch boli premiestnené stánky s občerstvením z Gorkého ulice k priestoru humenskej galérie a amfiteátra,“ uviedol poslanec. Mestské zastupiteľstvo návrh poslanca Andreja Baču podporilo. Stánky s občerstvením už od najbližšieho jarmoku nebudú na Gorkého ulici, ale na ploche pred galériou a amfiteátrom.

Poslanec: Klesá nám počet trhovníkov. Treba zlepšiť program

Podľa poslancov je v súvislosti s organizovaním jarmočných a vianočný trhov potrebné prijať aj ďalšie zmeny. Poslanec Martin Ruščanský hovorí, že viacerí obyvatelia mesta sa sťažujú nielen na umiestnenie stánkov, ale aj na úroveň  jarmokov. „Úroveň jarmokov klesá tým, že je čím ďalej menej trhovníkov. Neviem, či evidujeme v meste, že je čím ďalej menej záujemcov o to, aby predávali svoje produkty, trhovníkov. Ja to pripisujem aj tomu, že kultúrny program nemá nejakého veľkého ťahača, ktorý je v iných mestách. Napríklad vo Svidníku, Bardejove a podobne. Sú na trhoch a vystupujú väčšie ťahače – hudobné. Bola by to aj výhoda pre tie naše lokálne súbory, ktoré by vystupovali predtým, pretože ľudia by prišli, videli by a tak ďalej. Tým by sa možno naštartoval ten kolobeh. Trhovníci by boli spokojnejší, bolo by viac ľudí na námestí, pretože by ich prišlo viac na tento program. Potom by prišli o rok noví trhovníci, ktorí by videli, že sa to nejako v Humennom rozhýbalo,“ povedal poslanec Ruščanský.

Známi umelci by namiesto plesu mohli vystúpiť na jarmoku

Ruščanský ďalej navrhol, aby známe osobnosti a hudobné telesá nevystupovali len na reprezentatívnom plese, kde chodí približne 200 ľudí, ale radšej na námestí, kde príde aj vyše 2-tisíc návštevníkov. „Tak by to oživilo aj ten kultúrny program na jarmoku. Ja som si naozaj porovnával kultúrne programy na jarmokoch v iných mestách a sú podstatne bohatšie,“ spresnil Ruščanský. Podľa poslanca by možno pomohlo, keby mesto spojilo organizovanie osláv Dni mesta spolu sa jarmokom. Možno je to tým, že iné mestá to spájajú s pamätnými dňami alebo s inými akciami. Treba to zistiť a možno treba nad tým začať uvažovať,“ dodal poslanec. Podľa poslanca je možno potrebné prehodnotiť aj výšku nájomného, ktoré platia predajcovia za prenajatú plochu. „Je to všetko na diskusiu,“ poznamenal Ruščanský.

Za menej návštevníkov môže podľa poslanca aj slabšia kúpyschopnosť obyvateľstva

Podľa poslanca Ivana Hoptu mnohí ľudia nechodia na jarmoky a plesy, pretože je v regióne slabá kúpyschopnosť obyvateľstva. „Jednoducho nemajú možnosť adekvátne zarobiť, mnohí sú nezamestnaní. Dnes ísť na trh s celou rodinou, to jednoducho niečo stojí,“ poznamenal Hopta. Dodal, že sa mu pozdáva návrh poslanca Ruščanského, aby sa jarmok spojil s oslavami Dňa mesta na začiatku septembra. „Tým pádom by došlo aj viacej ľudí,“ doplnil Hopta. Poslanec Michal Babin by uvítal, ak by sa mesto počas jarmokov konečne začalo prezentovať niečím tradičným. „Humenné je známe ako Hurkáre. Bolo by dobré, keby mesto Humenné bolo prezentované tými hurkami,“ vysvetlil Babin.

Bude v centre mesta aj prenosná ľadová plocha?

Poslanec Branislav Čekovský zasa hovorí, že mesto by malo počas jarmokov pripraviť aj nejakú športovú atrakciu, ktorá by do centra mesta prilákala ďalších ľudí. „Veľmi sa to rozbieha a je to prenosná ľadová plocha na námestí. Je to taký námet. Určite je to vec, ktorú by sme si možno nedokázali kúpiť, ale prenajať na tých pár dní, keď tu máme hostí z okolia a iných miest. Bolo by to veľmi pozitívne vnímané a zviditeľnili by sme sa na mape Slovenska,“ povedal Čekovský. Viceprimátorka Mária Cehelská uviedla, že podnetmi poslancov sa bude zaoberať odbor kultúry, organizačný štáb, ktorý pripravuje jarmoky, ale aj majetkové oddelenie, ktoré má na starosti predajné stánky. „Ja si myslím, že to všetko, čo tu zaznelo, by mali mať kdesi zapísané a zamýšľať sa nad tým a vyhodnotiť možné návrhy,“ uzavrela Cehelská.

 

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

ILUSTRAČNÉ FOTO: MIPO
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné