Humenčania si konečne zaslúžia slušného primátora, tvrdí novinár

V Humennom by mal podľa dlhoročného novinára Milana Potockého zasadnúť na primátorskú stoličku kandidát, ktorý bude ľudí spájať, a nie rozdeľovať. Humenčania podľa neho potrebujú primátora, ktorý nebude prenasledovať ľudí zato, že majú iný názor. Hovorí, že Humenné by mal viesť človek, ktorý bude mať nielen manažérske schopnosti, ale hlavne ľudský prístup. Novinár tvrdí, že ľudia v Humennom si potrebujú konečne vydýchnuť, prestať sa báť a sústrediť sa na svoju prácu.   

V Humennom je počas primátorovania Jany Vaľovej zlá atmosféra. Tvrdí to skúsený novinár Milan Potocký, ktorý roky pracoval pre denníky KORZÁR, SME, týždenník Slovenský východ a v súčasnosti je šéfredaktorom novín Humenský expres. V rozhovore prezradil, čo si myslí o aktuálnej politickej situácii v meste Humenné, aké má osobné skúsenosti z pôsobenia v našom meste, ale aj to, kto by mal podľa neho zasadnúť na primátorskú stoličku.

Spýtam sa hneď priamo, kto by mal byť podľa vás primátorom Humenného?

V meste je cítiť, že ľudia túžia po zmene. Hovoria mi to Humenčania pri rôznych príležitostiach, osobných rozhovoroch  a stretnutiach.O tom, samozrejme, kto bude primátor, rozhodnú Humenčania už túto sobotu 10. novembra. Viem, že na Humenčanov sa teraz valia sľuby kandidátov z každej strany a určite sú niektorí z toho dezorientovaní, koho by mali voliť. Podľa mojich dlhoročných skúseností by nemali pozerať len na sľuby, bilboardy a volebné letáky, ale hlavne na to, či toho človeka, jeho prácu, činnosť a život poznajú dlhodobo. Pri tomto pohľade napokon zistíte, že z 10 kandidátov v Humennom sú takí možno len dvaja. Aj v Humennom sa dva mesiace pred voľbami objavili kandidáti, ktorí sľubujú možné aj nemožné. Ale pýtam sa, kde boli doteraz? Humenčania by preto mali spozornieť a zvoliť si človeka, ktorý tu pôsobí dlhodobo a je pre nich jasne čitateľný svojou prácou a životom. Človeka, ktorý sa venuje dianiu v samospráve a v meste dlhodobo, nie len teraz pár dní pred voľbami.

Aká je podľa vás atmosféra v Humennom počas primátorovania Jany Vaľovej?

V Humennom píšem a pôsobím už tri roky. To, že nepochádzam odtiaľ, má určitú výhodu, pretože na to, čo sa deje v Humennom, sa pozerám nezaujato a nestranne. Ako novinár pracujem už vyše 13 rokov, ale to, čo zažívam v Humennom, ma nepríjemne prekvapilo. Ľudia majú naozaj strach hovoriť otvorene o tom, čo sa deje v meste. Boja sa, že môžu prísť o prácu, alebo že sa to nejakým negatívnym spôsobom dotkne ich rodiny alebo blízkych. Tento strach som najviac pocítil, keď som s Humenčanmi robil rozhovory a ankety priamo v uliciach mesta. Ak som ľuďom kládol otázky, ktoré sa týkali samosprávy alebo vedenia mesta, nechceli, aby som ich názor dával do novín. Jednoducho sa báli. Viacerí mi povedali: „Poviem vám, čo si myslím, ale nedávajte, prosím, do novín moje meno ani fotku.“ S takýmto strachom som sa doteraz nikde inde nestretol, kde som doteraz pôsobil. Je to veľmi zlé. Viete, môžete mať v meste nové chodníky, parkoviská, detské ihriská, ale ak tu budú žiť ľudia v strachu, nikdy nebude mesto Humenné správne miesto pre život. Pretože všetky materiálne veci vôkol nás vám neprinesú skutočný pokoj ani šťastie.

Čo hovoríte na to, že sa teraz pár dní pred voľbami opravujú chodníky, cesty, parkoviská, ihriská a ďalšie objekty?   

Je to smutné. Presne takto to vyzerá, keď niekto nemyslí skutočne na ľudí, ale len na to, aby sa udržal pri moci. Ak počas 4 rokov jazdia Humenčania po výtlkoch a dierach, ak mamičky s kočíkmi musia prekonávať rôzne prekážky, ak vodiči  doteraz nemali kde zaparkovať a zrazu sa všetko robí, mali by voliči spozornieť. Takto sa rozumný hospodár nespráva, takto sa správa niekto, kto sa chce ľuďom zapáčiť na poslednú chvíľu a vtrieť sa do ich priazne. Ja by som to porovnal na jednoduchom príklade rodiny. Ak otec a živiteľ rodiny štyri roky doslova kašle na manželku a deti a začne sa o nich starať až pár dní pred rozvodom, aby si ich naklonil na svoju stranu, tak to nie je dobrý otec. Trochu mi to pripomína situáciu, ktorá je teraz v Humennom. Všetko sa robí na poslednú chvíľu, aby sa nespokojní Humenčania neotočili „matke mesta“ chrbtom.  

V čom podľa vás súčasné vedenie mesta zlyháva?  

Do Humenného počas vládnutia súčasnej primátorky Jany Vaľovej neprišiel žiaden výrazný a silný investor, ktorý by zamestnal stovky ľudí. A to je vážny a zásadný problém. Môže mesto  organizovať na námestí kultúrne podujatia, festivaly a koncerty a rôzne zábavky, ale životnú úroveň ľudí to nezdvihne, ak Humenčania nedostanú dôstojnú a dobre zaplatenú prácu. Som presvedčený, že Humenčania potrebujú hlavne prácu, rodiny stabilitu, a nie každý mesiac kolotoče, jarmoky a   zábavky v centre mesta.

Aký by mal byť podľa vás vzťah nového primátora s miestnymi podnikateľmi? Je zjavné, že teraz to nie je ideálne.   

Určite primátorom Humenného by mal byť človek, ktorý konečne upokojí situáciu v meste a vytvorí vhodné podmienky aj podnikateľom a firmám, ktoré tu už pracujú a zamestnávajú stovky ľudí. Domáci podnikatelia sú pre rozvoj mesta kľúčoví, či sa to niekomu páči, alebo nie. Zápasiť a klásť polená pod nohy firmám, ktoré tu vytvárajú pracovné miesta, je zlá cesta. V meste nebude pokoj a nebude sa mu dariť, ak bude na stoličke primátorka, ktorá bude útočiť na firmy, ktoré zamestnávajú stovky ľudí. Cudzie zahraničné firmy do Humenného tak skoro neprídu, preto si treba vážiť domáce firmy a spolupracovať s podnikateľmi, ktorí majú chuť, možnosti a potenciál participovať na rozvoji mesta, a nie na nich neustále útočiť a s nimi bojovať. Ak títo podnikatelia stratia záujem tu podnikať, bude to pre Humenné o veľa, o veľa horšie. Preto je potrebné, aby viedol mesto Humenné človek, ktorý namiesto hádok a útokov ponúkne spoluprácu a riešenia. Potom sa bude dariť mestu, domácim firmám aj ľuďom, ktorí tu žijú a pracujú.   

Často sa hovorí o manipulovaní dôchodcov pred voľbami. Prečo sa niektorí kandidáti sústreďujú len na túto skupinu ľudí?

Dôchodcovia, ale aj všetci Humenčania si musia uvedomiť, že primátorka ani poslanci im nerobia láskavosť, ak sa v meste niečo rekonštruuje a zveľaďuje. Primátor a poslanci len prerozdeľujú vaše peniaze. Nie svoje, ale peniaze všetkých Humenčanov. Takže obyvatelia mesta by sa nemali správať a cítiť ako poddaní, ktorí za všetko len ďakujú. Je doslova povinnosťou mesta, aby obyvatelia Humenného dostali za svoje peniaze a dane patričné služby a starostlivosť. Pred chvíľou som upozornil, že nové pracovné miesta sú pre Humenčanov kľúčové. Súčasné vedenie mesta, žiaľ, v tom zlyháva. Aj keď si to niektorí seniori neuvedomujú, týka sa to aj ich, hoci sú už na dôchodku. Čo majú dôchodcovia z toho, že im primátorka podá ruku a karafiát, ak ich deti a vnúčatá sú nútené pracovať stovky kilometrov preč v Rakúsku, Nemecku alebo v Anglicku, pretože v Humennom pre nich nie je práca? Čo majú seniori z toho, že im primátorka v mesiaci úcty k starším poďakuje, ale vytvorenie nových pracovných miest pre ich deti a vnúčatá v spolupráci s firmami nezabezpečila? Čo majú dôchodcovia z toho, ak ich nemá kto odviezť k lekárovi, keď sú chorí, ak im nemá doma kto podať pomocnú ruku, pretože ich deti boli nútené odísť z Humenného. Myslím, že aj na to by mali dôchodcovia myslieť, keď pôjdu voliť.  

Viacerí humenskí poslanci upozorňujú na to, že niektoré rokovania mestských zastupiteľstiev nemajú dôstojný priebeh. Ako to vnímate vy ako novinár, pretože tiež sa zúčastňujete týchto rokovaní. 

Ako novinár som chodieval na rokovania zastupiteľstiev nielen v Humennom, ale aj v Snine, Trebišove, Sobranciach a v Michalovciach. A naozaj musím dať za pravdu viacerým humenským poslancom, ktorí tvrdia, že počasrokovania Mestského zastupiteľstva v Humennom, ktoré vedie primátorka Jana Vaľová,je v rokovacej sále plno nadávok, invektív, vykrikovanie a osočovanie. Mrzí má, že počas rokovaní sú slovným atakom vystavovaní aj ľudia, ktorí nie sú prítomní na rokovaniach, alebo jednoducho nedostanú slovo a nemôžu sa brániť. Som presvedčený, že Humenčania si zaslúžia primátora, ktorý sa bude správať slušne nielen k poslancom, ale ku všetkým Humenčanom.

Čo hovoríte na to, ak niektorí primátori sedia naraz na viacerých stoličkách. Napríklad aj Jana Vaľová vykonáva funkciu primátorky a zároveň sedí aj ako poslankyňa v parlamente.

Každý človek, ktorý poctivo pracuje a robí svoju robotu naplno a zodpovedne, vie, že sedieť naraz na dvoch stoličkách sa nedá. Buď bude robiť jednu robotu poriadne a druhú bude flákať. Podľa mňa by budúci primátor určite nemal sedieť v parlamente a do Humenného si len odbehovať a naopak. Mal by to byť človek, ktorý bude Humenčanom neustále nablízku, bude s nimi v permanentnom kontakte a nielen dva mesiace pred voľbami. Ak sa chce mesto Humenné posunúť dopredu, nemal by primátor takmer polovicu volebného obdobia presedieť v Bratislave, ale mal by byť doma vo svojom meste. Pozorne vnímať, čo Humenčania potrebujú, čo ich trápi, a hneď ich problémy riešiť, a nie až tesne pre voľbami.  

Autor: 

  • mk
  • Humenné
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné