Favorit z Brestu nedoprial humenským futbalistom remízu

Celodenný intenzívny dážď nad východnou oblasťou našej krajiny v stredu 25. septembra nechával na pochybách osud medzinárodného futbalového stretnutia v Humennom. Opona sa zodvihla, dážď dve hodiny pred úvodným hvizdom ustál. Diváci, ktorí si uprostred týždňa v sychravom počasí našli čas na tento pekný zápas, videli dva polčasy rozdielneho charakteru. Nepriaznivé skóre 0:3 dokázali Humenčania korigovať, no vytúžená remíza neprišla. Z víťazstva sa nakoniec tešili futbalovo vyzretejší Bielorusi.

Popredný celok II. bieloruskej futbalovej ligy Ruch Brest odohralminulý týždeň dva medzinárodné futbalové zápasy s celkami III. futbalovej ligy Východ.Futbalisti Ruchu Brest strávia na Slovensku päť dní. V utorok 24.9. odohrali zápas vo Svidníku s výsledkom 2:5 po polčase 2:3, a v stredu proti A-družstvu mužov FK Humenné.Aj keď oficiálne FC Ruch Brest bol založený v roku 2016, hlási sa tento futbalový klub k svojmu historickému predchodcovi FC Ruch Brześć, založenému v roku 1922 v čase, keď súčasné bieloruské mesto Brest bolo súčasťou medzivojnového Poľska. Brest v priebehu troch rokov postúpil z oblastnej súťaže až do II. bieloruskej ligy, ktorú hrá 15 družstiev a Ruch je v súčasnosti na 5. mieste s ambíciami postúpiť do najvyššej bieloruskej futbalovej súťaže. Tento bieloruský tím má 23-členný káder a ďalších 10 členov realizačného štábu tvoria tréneri, lekári, maséri a manažéri. Do jari tohto roku bol oficiálne majiteľom klubu Alexander Zajcev, ten istý človek, ktorý vlastní aj slávny brestský klub Dinamo. V súčasnosti má nového majiteľa a športovým riaditeľom klubu je Sergej Prisjažnjuk. Trénerom Ruchu je 36-násobný reprezentant ZSSR a neskorší reprezentant Bieloruska,  účastník MS vo futbale v roku 1990 v Taliansku,  Majster športu ZSSR - Andrej Zygmantovič, ktorý v rokoch 1992 a 1994 bol vyhlásený za najlepšieho futbalistu Bieloruska.

FK HUMENNÉ - FC RUCH BREST

2:3(0:2)

Góly:63. Filip Serečin (11m), 82. Igor Komjatý - 9. Jesukevič, 32. Čeľatko, 51. Pampucha.

Žlté karty:Komjatý, Streňo–Mulkievič.

Červená karta:nikto - 62. Jesukievič(po 2. ŽK).

Rozhodovali:Greško - Basoš, Ginda - 300 divákov.

FK HE:M. Cholp - Zlacký, Pe. Šuľak, Vasiľ, Vojtovič - Komjatý, Skvašik, Serečin, Dolutovský - Jakubov, Ruskovský (Pa. Šuľak, Lukacko, Havlíček, Streňo, Mihok, Kovalčik, Salanci, Kičina). Tréner: Peter Košuda.

Brest:Nečaev - Čelatko, Timoňuk, Jesukievič, Kolpačuk - Tigianovski, Sibilov, Tesejk, Gehman - Čiž, Morozov (Denesenko, Koneviega, Mulkievič, Šubovič, Oreskievič, Bukatkin, Grečicho, Pampucha). Tréner: AndrijČelmodejev.

Pod svojím velením si zahrali prvý polčas hostia. S dvojgólovým vedením (Jesukievič, Čeľatko), keď v 51. minúte pridali po presnom zásahu Pampuchu aj tretí, sa domáci ako keby prebudili a začali dobýjať bieloruskú svätyňu. V 62. minúte sa z ihriska po druhej žltej karte a faule porúčal Jesukievič. Humenčania vyťažili z pokutového kopu, ktorého exekútorom bol Filip Serečin. Aktivita domácich bola viditeľná, no premieňanie sľubných šancí sa neodzrkadľovalo na svetelnej tabuli skóre. Až v 82. minúte sa nádherne umiestnenou strelou prezentoval Igor Komjatý spoza veľkého vápna. Bielorusi však už do záverečného hvizdu rozhodcu nedovolili Humenčanom uspieť.

Futbalisti Brestu nastúpili na tento duel v najsilnejšom zložení. Tréner Košuda dal priestor chlapcom z lavičky, v závere sa do zápasu zapojili aj mládežníci z dorastu. Stačilo trocha viac šťastia a s favoritom by sme uhrali minimálne nerozhodný výsledok.