Dlhy hokejového klubu a pokuta za nesprávne verejné obstarávanie sú podľa primátora prekážkou v napredovaní mesta

Vo štvrtok 21. februára sa uskutočnila tlačová konferencia primátora mesta Humenné Miloša Merička. Témy tlačovej konferencie sa týkali najmä humenského hokeja a tiež výstavby novej bytovky na sídlisku Pod Sokolejom.

Primátor Meričko sa vyjadril k množstvu dezinformácií, ktoré sa v poslednom období šírili medzi verejnosťou hlavne po tom, ako bol v decembri pred Vianocami takmer ohrozený celý chod zimného štadióna. Na tlačovú konferenciu boli prizvaní aj tréner Áčka MHK Humenné Milan Staš, ľadár Jozef Lenger a Mikuláš Koščo za spoločnosť DZS-M.K.Trans. Všetci prítomní potvrdili, že dlhy týkajúce sa klubu MHK sú pravdivé a do dnešného dňa nie sú uhradené. Napríklad na doprave M.K.Trans, ktorá sprostredkovávala klubu autobusy, sa dlh za roky 2016 – 2018 vyšplhal do výšky 27 500 eur. Okrem toho je podľa vedenia mesta klub dlžný mzdy trénerom, ale aj ďalším zamestnancom, ktorí sa už obrátili v tomto smere na orgány činné v trestnom konaní. Nevyplatenú „sekeru“ má v tomto prípade MHK aj u VSE, kde dlhuje desiatky tisíc eur za mesiace október, november a december 2018 na elektrine, ktorú potvrdili zaslaním potvrdenia o dlhoch vo výške viac ako 47-tisíc eur.

Rekonštrukcia strechy zimného štadióna nebola podľa magistrátu „kóšer“

Podľa súčasného vedenia mesta dobre nedopadla ani rekonštrukcia strechy na zimnom štadióne. Ešte v roku 2016 bola poškodená z dôvodu zlého počasia. Bývalá primátorka Jana Vaľová vtedy zadala zákazku michalovskej spoločnosti Uniko, s. r. o., za približne 450.000 eur. Podľa protokolov Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) mesto uzavrelo zmluvu s uchádzačom, ktorý nemal v registri konečných užívateľov výhod zapísaných konečných užívateľov výhod (obvykle sú to spoločníci, akcionári, tichí spoločníci a niekedy tiež štatutári), pričom toto porušenie malo vplyv na výsledok verejného obstarávania. Verejný obstarávateľ nesmie uzavrieť zmluvu s takýmto uchádzačom. Mestu Humenné tak podľa Merička hrozí pokuta vo výške päť percent z obstarávacej ceny, čo predstavuje približne 30 000 eur. „Keďže zimný štadión bol z dôvodu havarijného stavu uzavretý v januári a rekonštrukcia sa uskutočnila až v júli, verejná obchodná súťaž sa mohla uskutočniť aj dvakrát,“ informovalo mesto prostredníctvom tlačovej správy.

Vaľová: Samozrejme, sme porušili zákon, aj keď formálne

Exprimátorka Jana Vaľová odmieta, že by mestu reálne hrozila pokuta až 30-tisíc eur. Svoje stanovisko zverejnila vo videu na svojom facebookovom profile. „Mesto môže zaplatiť podľa mňa pokutu okolo dvoch - troch tisíc eur, pretože je to legislatívno-technická chyba. Keď sa robila strecha na štadióne, všetci viete, že to bol naozaj havarijný stav,“ povedala Vaľová a dodala, „v tom momente vôbec nemusíte robiť obstarávanie, ale môžete zadať zákazku na priamo. Ja som to neurobila, zvolala som viacero firiem, aj humenských, aby mi povedali, za akú cenu by vedeli tú strechu opraviť,“ reagovala Vaľová na facebooku. „Jednoducho firma, ktorá tu zákazu vyhrala, bola najlacnejšia, bola veľmi kvalitná. Keby sme ju vylúčili na základe toho, že sa nezapísala do registra partnerov verejného sektora, strecha by stála o 58-tisíc eur viac, lebo druhá firma ponúkala cenu vyššiu o 58-tisíc. Firma to následne do desiatich dní opravila, zapísala sa do registra,“ ozrejmila Vaľová. To, že mesto pod jej vedením pochybilo, pripustila. „Samozrejme, sme porušili zákon, aj keď formálne,“ povedala. Práce ale podľa nej boli vykonané tak, ako mali byť.

Meričko upozornil aj na verejné obstarávanie, ktoré sa týka výstavby bytového domu

Súčasné vedenie mesta informovalo, že v rámci výstavby nového bytového domu na sídlisku Pod Sokolejom sa rovnako vyskytli problémy. Magistrát v tlačovej správe uviedol, že bývalá primátorka Vaľová tvrdila, že pokyn na verejné obstarávanie na výstavbu novej bytovky nezadala. Miloš Meričko zverejnil dokumenty týkajúce sa práve predmetnej výstavby bytovky. Podlimitná zákazka na uskutočnenie stavebných prác bola podpísaná práve bývalou štatutárkou mesta. Vaľová sa vyjadrila aj k verejnému obstarávaniu bytového domu, ktorý sa má stavať na sídlisku Pod Sokolejom. „Nie, žiadne verejné obstarávanie som nepodpísala. Zo žiadneho môjho verejného obstarávania nevyšla firma, rakúska firma, ktorá má stavať bytový dom, ako víťazná. Čo sa týka verejného obstarávania na bytový dom, ten sme začali ešte v roku 2017, keďže tam viacerí uchádzači sa odvolali, to obstarávanie, ja som ho nepodpísala so žiadnym výsledkom,“ dodala Vaľová.

Autor: 

  • ts
  • mpo
  • Humenné

Foto: 

Milan Potocký
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné