Bude parkovanie v Humennom úplne zadarmo?

Výber parkovného v meste Humenné je pre Technické služby dlhodobo stratové. Samospráva zvažuje, že parkovanie v centre mesta bude možno zadarmo.

Situáciou na mestských parkoviskách sa zaoberali humenskí poslanci na ostatnom rokovaní zastupiteľstva pri prerokovaní výročnej správy o činnosti a hospodárení Technických služieb mesta Humenné za rok 2018. Správa a údržba verejných parkovísk patrí do jednej z hlavných činností technických služieb.Niektoré podnikateľské činnosti skončili v strate. „Najhoršie je na tom prevádzkovanie odstavných plôch motorových vozidiel – výber parkovného,“ konštatujú vo výročnej správe technické služby. V tejto činnosti bola strata 6 109 eur, pričom podstatnú časť nákladov tvoria náklady na mzdy a zlý dopad na výber parkovného majú najmä senior a junior karty a karty Humenčana vydané mestom Humenné v rámci sociálnych opatrení. „Tu reálne hrozí, že pokiaľ sa neprijmú nejaké opatrenia reálne hrozí, že Technické služby nebudú mať peniaze na výplatu 3 pracovníkov na výber parkovného,“ uvádza sa v správe.

Primátor: Do úvahy pripadá aj bezplatné parkovanie

Primátor Miloš Meričko na rokovaní uviedol, že mesto sa zaoberá viacerými alternatívami, ako tento problém riešiť. „S pánom riaditeľom (technických služieb, pozn. red.)už  diskutujeme dlhšiu dobu, bolo to už aj na zasadnutí mestskej rady. Tie parkoviská sú naozaj stratové, takže zvažujeme alternatívy rôzne, či necháme teda parkoviská bezplatné, alebo či to budeme riešiť nejakým iným modernejším systémom, cez sms-ky. Predpokladám, že pán riaditeľ predloží na mestskú radu a zastupiteľstvo možné riešenie,“ povedal primátor. Riaditeľ technických služieb Milan Kuruc vysvetlil, že na mestskú radu predložil štyri návrhy. „Myslím, že nájdeme riešenie, čo sa týka výberu parkovného,“ potvrdil Kuruc. Technické služby mesta Humenné zamestnávali v roku 2018 v priemere 100 zamestnancov. Z toho 18 technicko-hospodárskych pracovníkov a zvyšok na robotníckych pozíciách. Kuruc dodal, že v prípade zrušenia parkovného žiadny z troch pracovníkov nepríde o prácu. Podľa riaditeľa budú naďalej pracovať na iných pozíciách v rámci technických služieb.

V Michalovciach neplatia parkovné už takmer 6 rokov

Susedné mesto Michalovce nevyberá parkovné na svojich parkoviskách v centre mesta už od roku 2014. Samospráva chcela zrušením poplatkov pritiahnuť viac ľudí do centra Michaloviec a súčasne predísť nedisciplinovanému parkovaniu mimo vyhradených plôch. Samospráva k tomuto kroku pristúpila aj kvôli dlhoročne slabým výnosom z poplatkov za parkovanie. Vplyv na nižšie výnosy mali aj poskytované zľavy pre zdravotne postihnutých, darcov krvi a držiteľov senior karty. Navyše viacerí vodiči v snahe vyhnúť sa poplatkom parkovali na nevyhradených miestach a často poškodzovali zeleň a komplikovali dopravu.

Autor: 

  • Milan Potocký
  • Humenné

Foto: 

Milan Potocký
 
 
 

Kontakt

Tel.: +421 911 256 749
057 772 2227

Email redakcia@humenskyexpres.sk

Adresa redakcie:
Námestie slobody 19/47
(budova Vihorlat - vstup od parkoviska),
066 01 Humenné